BLOG MAŁA ARCHITEKTURA PMO

piszemy z pasją o małej architekturze i przestrzeni publicznej
poniedziałek, 16 wrzesień 2013 12:08

Kosze na psie odchody Tigo

Napisał

Państwo nałożyło na nas właścicieli psów obowiązek sprzątania po swoich pupilach. Czy jest to decyzja słuszna trudno polemizować, oczywiście, że tak. Cóż jednak jeżeli nawet w tak dużym mieście jak Warszawa koszy na psie nieczystości cały czas brakuje. Owszem istnieją miejsca gdzie takie kosze są ustawiane np.: w głównych parkach ale trudno oczekiwać, że mieszkając w dalekiej sypialni Warszawy na spacer z pupilem będziemy jeździć do centrum.

poniedziałek, 16 wrzesień 2013 12:01

Ławki i kosze Salto na osiedlu w Łomiankach

Napisał

Nowe osiedle to nie tylko budynek ale tez jego otoczenie. Otoczenie budynku ma znaczący wpływ na jakość życia jego mieszkańców, co z kolei się przekłada wymiernie na wartość inwestycji. Mieszkanie to nie tylko budynek ale także przestrzeń przed gdzie mieszkańcy również przyjemnie mogą spędzać czas.

poniedziałek, 16 wrzesień 2013 08:33

Skwer na Placu Grzybowskim w Warszawie

Napisał
W 2007 roku Joanna Rajkowska stworzyła w ramach wystawy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie instalację „ Dotleniacz ”. Zrealizowany projekt polegał na przekształceniu zapomnianego i zaniedbanego Placu Grzybowskiego w miejsce przyjazne ludziom. Ta realizacja wzbudziła w tamtym czasie wiele kontrowersji w Warszawie. Dotleniacz miał zagorzałych przeciwników i zwolenników. Na trawniku na środku placu powstał staw z instalacją do ozonowania powietrza i wytwarzania mgły.
poniedziałek, 16 wrzesień 2013 08:22

Victor Civita Plaza - Otwarte Muzeum Dla Zrównoważonego Rozwoju

Napisał
Miasto São Paulo to największe miasto Brazylii i Ameryki Południowej. Jak każda metropolia tej wielkości boryka się ono z zagospodarowaniem zdegradowanych terenów.

W centralnej części miasta znajdowała się spalarnia śmieci. Zakład został zamknięty, pozostał zanieczyszczony postindustrialny teren.
poniedziałek, 16 wrzesień 2013 08:09

Ławki stalowo drewniane w Berkeley USA

Napisał
Kolejny projekt ławek w wersji maxi. Ta konstrukcja jest kolejnym przedstawicielem corz silniejszego nurtu wychodzącego poza klasyczne rozumienie ławki a raczej ławek. Zamiast kilku mniejszych stawiamy jedną ale w bardzo dużym rozmiarze.
poniedziałek, 02 wrzesień 2013 12:48

Najgłębszy na świecie, a nawet we wszechświecie kosz na śmieci

Napisał
The Fun Theory - Teora Zabawy powstała z inicjatywy grupy Volkswagen, a jej głównym założeniem jest zmiana zachowań ludzi przez tak prostą czynność, jak zabawa. Teoria zabawy głosi, że najprostszym, najłatwiejszym sposobem na zmianę zachowań ludzi na lepsze jest wykonywanie danych zachowań w formie zabawy czyli poprzez zabawę. Bawić się można tylko dla siebie ale także dla środowiska albo dla czegoś zupełnie innego – jedyną rzeczą, która ma znaczenie, to wprowadzona zmiana na lepsze.
poniedziałek, 26 sierpień 2013 11:40

Ławki ze stali Corten

Napisał
Na zlecenie miasta Manresa w Hiszpanii, architekt Dawid Closes zaprojektował, przeprojektował plac Valldaura w starej części miasta. W efekcie powstały dwie bardzo ciekawe ławki. Ławki są w kształcie krzyża. Ławki są dwustronne, a oparcia mają nie na całej swojej długości, przez co oferują różne sposoby siedzenia i tworzenia relacji między ludźmi.
środa, 14 sierpień 2013 08:06

Ławki współtworzące rzeźbę

Napisał
Jak zwykle moim przewodnim tematem są ławki, ławki parkowe, ławki miejskie, ławki na skwerach, ławki na placach miejskich.
Plac przed budynkiem Perfomin Arts Center został przebudowany za pomocą rzeźbiarza i performera Vita Acconciego, przemienił on przestrzeń wystawienniczą w miejsce spotkań, a stało się to za pośrednictwem bardzo ciekawego obiektu i równie ciekawych siedzisk.
czwartek, 08 sierpień 2013 09:58

Okrągłe ławki miejskie

Napisał
Świat się zmienia ale nadal istnieje potrzeba tworzenia wspólnych przestrzeni publicznych. De Amicis Architetti zaprojektowali dla mieszkańców Settimo Milanese plac, który stał się atrakcyjnym punktem dzielnicy.
Piazza Incontro tra i Popoli w tłumaczeniu na język polski to znaczy „miejsce spotkać ludów” lub „zgromadzenie ludzi” – Współczesna, integrująca przestrzeń publiczna w podmiejskiej dzielnicy włoskiego miasta Mediolanu.