Inspiracje w Małej Architekturze

poniedziałek, 17 sierpień 2015 09:24

Przestrzeń publiczna, mała architektura pod i nad ziemią

Napisał

Wilhelmina Skwer znajduje się w centrum holenderskiego miasta Leeuwarden. Zespół architektów zieleni HOSPER został poproszony o przeprojektowanie placu oraz jego otoczenia.

piątek, 31 lipiec 2015 09:57

Mała architektura na kampusie w Sydney

Napisał

Projekt biura Aspekt Studios UTS Alumni Green w Sydney oferuje idealną zieloną przestrzeń stwarzającą dobre warunki do spotkać towarzyskich, nauki a także udziału w życiu kampusu. Poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury jak wiele rodzajów fantastycznych ławek miejskich, siedzisk, trapów stworzono wiele możliwości do jednoczenia się ludzi.

 O czym świadczy odporność drewna na warunki atmosferyczne? Jeżeli drewna, które narażone jest na działanie czynników atmosferycznych czyli głównie słońce i deszcz nie malujemy to takie drewno szybko ulega zszarzeniu, utlenieniu pod wpływem promieni UV oraz znacznemu spękaniu. Ten proces nie ma jednak znaczącego wpływu na cechy użytkowe drewna.

poniedziałek, 22 czerwiec 2015 07:51

Plac Praw Człowieka zaprojektowany przez Valentien + Valentien

Napisał

W Monachium znajduje się plac Praw Człowieka. Inspiracją do jego powstania była chęć stworzenia kameralnej enklawy dla publiczności. Posadzono drzewa iglaste, które rozmieszczono bardzo nieregularnie.

W ramach programu zrównoważonego rozwoju miasta grupa projektowa Hapa Collaborative i miasto Langley razem współpracowali aby ożywić ulicę McBurney Lane w przestrzeni społecznej. Ulica ta znajduje się w samym sercu miasta Langley.

W Berlinie powstał ciekawy park Gleisdreieck III zaprojektowany przez Atelier Loidl. Do rewitalizacji wykorzystano stare tereny kolejowe, nieużytki i dawny skład towarowy pomiędzy dzielnicami Kreuzberg i Schöneberg, aż do granic z Tempelhof. Roślinność nie została w ogóle tknięta, nadal rośnie sobie dziko.

Na terenie dawnego kolejowego centrum miasta Essen powstała całkiem nowa przestrzeń. Poprzez rewitalizację 13 hektarowej działki powstał miejski skwer reklamowany jako Zielone życie w centrum miasta.

piątek, 06 luty 2015 10:47

Ciekawy punkt widokowy w Malomo

Napisał

Kranplatsen znajduje się na końcu głównego molo w okolicy Dockan w szwedzkim mieście Malmö. Kranplatsen ma wspaniały widok w kierunku kanału portu przemysłowego miasta. Teren położony jest w miejscu starego stał kiedyś wielki stary żuraw i 138-metrowy dźwig z suwnicą. Żuraw został rozebrany i przeniesiony do Korei Południowej w lecie 2002 roku projekt ma go upamiętnić go bo, wielu mieszkańców było silnie emocjonalne związanych z dźwigiem, ponieważ reprezentował stare przemysłowe Malmö.

Brink Park, w przeciwieństwie do tego co nazwa wskazuje, nie był parkiem. Oczywistym było też, że nie był postrzegany jako park. Również plan miasta Apeldoorn nie wskazywał tego miejsca jako parku; zaparkowane samochody i autobusy dominowały przestrzeń. W skrócie był to zwykły parking, może stąd nazwa miejsca? Wyzwaniem było przekształcenie przestrzeni tak aby była wielofunkcyjna; cel ten został osiągnięty poprzez budowę podziemego parkingu i parku powyżej, nad nim.