Inspiracje w Małej Architekturze

poniedziałek, 12 styczeń 2015 08:27

Kolejne ławki miejskie zaparkowane na parkingu

Napisał

Miejski plac o nazwie A'Beckett w Melbourne w Australii to tymczasowa przestrzeń rekreacyjna, która natychmiast po powstaniu przyciągnęła studentów i młodych mieszkańców miasta. Przestrzeń znajdująca się w okolicach Swanston Academic Building przez lata była wykorzystywana przez Uniwersytet RMIT jako parking.

poniedziałek, 22 grudzień 2014 10:26

Mała architektura w Stanach

Napisał

Zachodnia część Harlemu- Piers Park przez lata była wyłączona z przestrzeni miejskiej. Część natomiast tej przestrzeni staowił zwykły ordynarny parking. Dopiero dramatyczna walka o przywrócenie jej do życia trwająca przez 30 lat odniosła sukces, przestrzeń ta została zrewitalizowana. Odzyskano nabrzeże i odnowiono połączenie z rzeką.

W Saulkrasti na Łotwie powstał park nadmorski, zaprojektowany prawie w całości z drewnianych elementów małej architektury.

środa, 10 grudzień 2014 00:00

Pokaż klasę, posprzątaj po swoim psie

Napisał

Zima, śnieg, budzą u mnie kolejne skojarzenia tj. roztopy i psie kupy. Bowiem problem jest szczególnie widoczny kiedy topniejący śnieg nagle ukazuje co krył skrzętnie w sobie. Rewitalizacja parków, stawianie nowych ławek, koszy, zakładanie trawników na niewiele się zdadzą, jeżeli nie nauczymy się o to odpowiednio dbać.

czwartek, 27 listopad 2014 14:19

Zieleń miejska zamiast parkingu

Napisał

Fundacja Billa i Meliny Gates przekształciła 12-hektarowy stary parking w centrum Seattle w ekologiczną zieloną przestrzeń. Architekci krajobrazu stworzyli zieloną przestrzeń miejską, która ma służyć integracji pracowników a także sprzyjać ich regeneracji w miejscu pracy.

poniedziałek, 24 listopad 2014 00:00

Mała architektura w Australii

Napisał

Surfers Paradise jest mekką dla fanów rozrywki i turystyki. Przyciąga ogromną liczbę turystów z całego świata, a także mieszkańców bez względu na wiek, zainteresowania, pochodzenie kulturowe i środowiskowe. Jest miejscem zabawy zarówno w wodzie jak i na plaży.

wtorek, 04 listopad 2014 14:28

Zacieniacz i ławka szkolna z recyklingu

Napisał

Architekci z Tulane City Center wraz z zespołem studentów opracowali konstrukcję zacieniacza. Potrzeba taka powstała w ramach zapewniania lepszych i bezpieczniejszych miejsc do nauki na terenie całego kampusu. Pod konstrukcją zadaszenia chroniącego przed słońcem ustawiono w półokręgu wielką ławkę drewnianą. Jedna duża, wielopoziomowa konstrukcja ławki znajduje więcej miejsc do siedzenia a także pozwala na swobodą adaptację przestrzeni zależnie od potrzeb.

piątek, 24 październik 2014 13:47

Nowoczesne ławki parkowe w punktach widokowych

Napisał

Ścieżka z Bondi do Bronte w Australii niedaleko Sydney powstała na stromym nadmorskim klifie. Tworząc ją trzeba było rozwiązać wiele skomplikowanych kwestii geotechnicznych i strukturalnych, tak aby zachować i nie narazić na szkodę dziedzictwa naturalnego przyrody. Warunkiem było zadbanie o klif Heath oraz niezwykłe bagna ciągnące się wzdłuż odsłoniętych wierzchołków piaskowca.

poniedziałek, 20 październik 2014 12:34

Ławki gabionowe

Napisał

Przesiadka z siodła za kierownicę spowodowała znaczy spadek zapotrzebowania, zainteresowania zawodem kowala. Kuźnie zaczęły zanikać, to natomiast przyczyniło się do uwolnienia ogromnych przestrzeni. W jednym z takich miejsc w Inzinzac-Lochrist, zresztą bardzo atrakcyjnym, bo pięknie usytuowanym nad wodą, gmina zainicjowała całkowitą reorganizację. Nad rewitalizacją pracował Urbicus / Jean-Marc Gautier.