Inspiracje w Małej Architekturze

Przemysł ciężki od dłuższego czasu ma tendencję do wynoszenia się, opuszczania z miast. W efekcie tego procesu, opuszczone przestrzenie sa powoli wypierane przez dzielnice mieszkalne, a urzędnicy głowią się jak nadać powstałej przestrzeni bardziej przyjazny charakter.

poniedziałek, 19 maj 2014 06:49

Ławki betonowe na Deichmann Plac

Napisał

W Izraelu dla studenckiego kampusu stworzono ciekawy plac. Plac służy jako brama wjazdowa do zachodniej części kampusu. Moją uwagę zwrócił ze względu na fakt jak ciekawie można zagospodarować małą przestrzeń.

piątek, 25 kwiecień 2014 10:05

Wielkie zielone ławki parkowe na terenie szkoły

Napisał

Ciekawy projekt parku szkolnego powstał w Szwajcarii na obrzeżach miasta Will. Szkoła otoczona jest zabudową przemysłową oraz peryferyjną. Blisko znajduje się była żwirownia i bloki mieszkalne z 1980 roku. Szkoła została wybudowana w 2004 roku, jednak w 2014 roku jej otoczenie zostało całkowicie przebudowane, zrewitalizowane.

piątek, 04 kwiecień 2014 10:18

Brak ławek nad Soaną

Napisał

Przebudowa bulwarów wiślanych w Warszawie jest w trakcie, czekając na zakończeni prac możemy zobaczyć jak takie prace zakończyły się w innych miastach w Europie np. w Lyonie we Francji.nad rzeką Soną. Rewitalizacji poddano niepełna dwu kilometrowy odcinek nabrzeża. W efekcie rewitalizacji powstały proste trasy, chodniki piesze.

czwartek, 03 kwiecień 2014 13:44

Ławki parkowe ala stołki barowe

Napisał

Brawo Kanada! W 2013 ukończono rewitalizację parku Mid Main Park w Vancouver na jednej z głównych ulic. Rewitalizacji dokonała dosyć młoda firma projektowa HAPA Collaborative. Projekt był w pełni konsultowany z mieszkańcami jak i okolicznymi firmami. Ponad 90 % drzew, które tam wcześniej  rosły, zostały zachowane. Projekt miał na celu dopasowanie się do otoczenia, do istniejących warunków.

piątek, 28 luty 2014 14:08

Schody budynku publicznego i ławki parkowe w jednym

Napisał
Nowojorski projektant Mark Reigelman zainstalował na przednich schodach Brooklyn Borough Hall stoliki, “Stair Squares”. Instalacja bardzo się spodobała. Zamiszczenie na schodach budynku publicznego stolików ulicznych okazało się bardzo trafionym pomysłem.
poniedziałek, 24 luty 2014 00:00

Kolorowa mała architektura miejska

Napisał

Więc, chodź pomaluj mój świat – po Libańsku.

Dihzahyners to zespół artystów, którzy starają się stworzyć bardziej jasny i piękny Beirut przez kolorową sztukę publiczną, poprzez kolorowanie architektury miejskiej. Konkretnie, Paint Up! jest ot obecnie projekt, w którym zespoły artystów zbierają się i dekorują miasto za jednym razem w tym samym czasie. Grupa mówi: "Zdaliśmy sobie sprawę, że możemy dodać energii i wigoru naszemu miastu po prostu malując niektóre miejsca, które tego potrzebują i gdzie najlepiej rozpocząć ten proces jak nie od schodów?".

Zaprojektowana przez architektów z zespołu D-R-A-F-T, przebudowa placu w miejscowości Sežany na Słowenii, ukończona została w 2013 roku. Projekt obejmuje teren o powierzchni 3000m ².
Główną ideą było nałożenie na siebie, skrzyżowanie przestrzeni geometrycznych powstałych w różnych okresach historycznych. Połączenie a zarazem uwydatnienie niezależnych historii tego miejsca.

wtorek, 28 styczeń 2014 12:30

Dlaczego brakuje ławek miejskich wokół nas?

Napisał

Ławek zamiast przybywać, ubywa. Z miejsc gdzie są stawiane, po krótkim czasie zostają usunięte. Powód jest prosty, z ławek korzysta nieproszony element, czyli młodzi ludzie urządzający sobie na ławkach nocne balangi. Młodzież rozsiadająca się w nocy na ławkach jest głośna i przeszkadza mieszkańcom osiedli. Natomiast mieszkańcy, zamiast walczyć z nieproszonymi gośćmi, wolą po cichu usuwać ławki.