Inspiracje w Małej Architekturze

czwartek, 08 sierpień 2013 09:58

Okrągłe ławki miejskie

Napisał
Świat się zmienia ale nadal istnieje potrzeba tworzenia wspólnych przestrzeni publicznych. De Amicis Architetti zaprojektowali dla mieszkańców Settimo Milanese plac, który stał się atrakcyjnym punktem dzielnicy.
Piazza Incontro tra i Popoli w tłumaczeniu na język polski to znaczy „miejsce spotkać ludów” lub „zgromadzenie ludzi” – Współczesna, integrująca przestrzeń publiczna w podmiejskiej dzielnicy włoskiego miasta Mediolanu.
piątek, 19 lipiec 2013 13:21

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej w Melbourne

Napisał
Stary portowy most kolejowy w Melbourne poddano rewitalizacji, zamieniono go na kładkę dla pieszych i rowerzystów. Rewitalizacja dosłownie to przywrócenie do życia, działanie na istniejących obszarach zurbanizowanych skupione na ich ożywieniu, którego celem jest znalezienie dla nich nowego zastosowania i doprowadzenie do stanu, w którym obszary zmieniają swoją funkcję.
poniedziałek, 08 lipiec 2013 07:20

Ławka miejska

Napisał
Nowy projekt Zahy Hadid – ławka miejska. Ławka Serac wykonana jest z kompozytu kwarcu i żywicy i została zaprojektowana na specjalne zamówienie firmy zajmującej się sprzedażą designerskich mebli miejskich. Dzięki zastosowaniu kompozytu kwarcu i żywicy jako materiału strukturalnego ławki uzyskano mieniący się biały kolor. Zastosowanie kompozytu pozwoliło też na uzyskanie finezyjnych, nietypowych kształtów.
piątek, 14 czerwiec 2013 08:19

Meble uliczne czyli reklama zewnętrzna

Napisał
IBM wspólnie z Ogilvy & Mather francuską firmą zajmująca się kreatywnym doradztwem stworzyli inicjatywę 'people for smarter cities' wymyślili niebanalną interaktywną reklamę, ławkę, zadaszenie i rampę. Niespotykane jest to, że wszystkie te meble uliczne powstały na bazie bilbordu. Tak więc powstała reklama zewnętrzna pożyteczna dla mieszkańców, pożyteczna w ich codziennym życiu. Zagięta od góry reklama tworzy schronienie przed deszczem i słońcem, zagięta od dołu reklama tworzy ławkę, a położona na schodach tworzy podjazd np. dla rowerów czy wózków.
Skwery, plaże miejskie, pola, parki, nabrzeża - teoretycznie są one otwarte dla wszystkich, ale ich publiczny charakter jest zależny od tego jak one sa wykorzystywane, od tego czy potencjał tych miejsc jest odpowiednio wykorzystany. Zaniedbana przestrzeń odstrasza ludzi. Stare, zniszczone z połamanymi deskami ławki nie zachęcają do skorzystania z nich. Natomiast zadbana, zaprojektowana z pomysłem przestrzeń zachęca do użytkowania jej.
W 2009 roku w Nowym Jorku, w miejscu gdzie była kiedyś podwyższona kolej powstał niewielki miejski park The High Line. To miejsce jest niesamowite. Piękne chodniki, ławki, widok terenów miejskich/sztuki, przyjazna atmosfera, to wszystko daje poczucie bezpieczeństwa.
Hiszpański projektant Valentin Garal zaprojektował ławkę z wbudowaną klatką. Ławka familijna wykonana jest z litego drewna wierzby i zaprojektowana dla  Le Porc-Shop.

Projekt ławki ma nawiązywać do problemów więzi społecznych. Nietypowy projekt ławki ma pobudzać do refleksji nad więziami rodzinnymi.
Z mechanicznego punktu widzenia nic się nie dzieje. Deski zwykle sa montowane w powietrzu, nie mają bezpośredniej styczności z ziemią. Deski stosowane w ławkach i koszach parkowych nie są narażone na stałe zawilgocenie, tak więc rozwój grzybów jest mało prawdopodobny. Deski ławkowe niczym nie pomalowane, surowe będą spełniały swoją funkcje przez wiele lat. Jedyne zmiany jakich możemy się spodziewać to utrata koloru.
W Singapurze powstał olbrzymi kompleks ogrodowy Garden by the Bay. Park mieści się na powierzchni aż 101 ha. Projekt łączy przyrodę, roślinność z olbrzymimi konstrukcjami z betonu i stali.