Inspiracje w Małej Architekturze

czwartek, 19 grudzień 2013 10:14

Meble miejskie według Oliviera Show z Hamburga

Napisał

Chcąc zwrócić uwagę na komercjalizację przestrzeni publicznej Olivier Show z Hamburga w Niemczech wykonał bardzo wygodne oraz przystępne pod względem ceny siedziska dla swoich rodaków.

czwartek, 12 grudzień 2013 11:46

Solidne ławki miejskie

Napisał

W Manukau w Nowej Zelandi w ramach promocji rozwoju kultury i sportu postanowiono stworzyć ścieżki zdrowia wzdłuż całego wybrzeża zachęcając mieszkańców do spacerów. Ten chodnik wzdłuż całego wybrzeża, taka nasza promenada miała pełnić kilka funkcji jednocześnie. Wpływać na rozwój sportu, kultury, a zarazem wpływać na integrację społeczeństwa.

środa, 04 grudzień 2013 09:22

Ławki parkowe zamiast ścian w ogrodzie rzeźby

Napisał
Berggruen Muzeum, znajduje się w Berlinie od 1996 roku, w ramach planu rozbudowy postanowiono na jednym z dziedzińców muzeum stworzyć ogród rzeźby. Cały ogród budowę ma bardzo prostą jest to bowiem duży prostokątny trawnik. Północne i południowe krańce ogrodu sa utworzone przez roślinność, natomiast jego wschodnie i zachodnie brzegi zostały zdefiniowane przez drewniane ławki, które biegną wzdłuż całej długości środkowej części ogrodu.
piątek, 29 listopad 2013 10:58

Niesamowite elementy małej architektury

Napisał
W australijskim mieście Perth w miejscu dawnej fabryki porcelany powstał cudowny park Australian Fine China. Projekt parku nawiązuje do jego historii. Zachowany na przykład został budynek w którym znajdował się piec tunelowy do wypalania porcelany stanowiący aktualnie jeden z centralnych punktów parku, a służący jako altana ogrodowa.
piątek, 22 listopad 2013 00:00

Donice miejskie z recyklingu

Napisał
Przez cały okres XX wieku, duński port Federicia był zdominowany przez przemysł ciężki. W ramach rozwoju przemysłowych obszarów miejskich w 2004 roku powstał projekt stworzony przez kopenhaskie studio projektowania krajobrazu SLA.
wtorek, 19 listopad 2013 00:00

Piękny plac zabaw dla dorosłych

Napisał
W Pradze czeskiej powstał kompleks 12 budynków biurowych zaprojektowany przez Cigler Marani Architects. Projekt kompleksu obejmuje również dziedziniec dla pracowników. Ów dziedziniec to jest właśnie ta część, na którą chciałbym zwrócić szczególną uwagę. Jest to zlepek trawiastych wzgórz, szachownic i miejsc do siedzenia. Całość wygląda niezwykle, tworzy coś na kształt patchworku lub wielkiej gry planszowej.
czwartek, 31 październik 2013 00:00

Ławki parkowe jak plisowana spódnica – KIK PARK

Napisał

Kik Park to teren, plac miejski znajdujący się w pobliżu miasteczka studenckiego w Szanghaju, w pobliżu uczelni Fudan i Tongii. Ze względu na swoje położenie powstał z myślą o tym aby był wykorzystywany przez studentów.
Autorem projektu jest studio architektoniczne 3gatti.

piątek, 25 październik 2013 07:48

Most z pomysłową ławką

Napisał

Most Festina Lente (z łac. szybko, wolno ) przywołujący wrażenie lekkości, zwinności, elastyczności przyczyniając się do przypadkowych kontaktów pomiędzy wszystkimi obiektami i ludźmi. Podstawową ideą mostu jest związek świecki i duchowy, ustanowienie równowagi pomiędzy lewą i prawą stroną.

Ciekawy pomysł, kilka produktów w jednym, mamy próg zwalniający dla rowerzystów, mamy ciekawą architekturę, jest daszek na wypadek gdyby spacerowiczów niespodziewanie złapał deszcz, mamy ławeczkę, na której można przeczekać wspomniany deszcz albo przy ładnej pogodzie kontemplować widoki. Ma też ciekawy pomysł, rozwiązanie ławeczki. Można na niej przysiąść jednak nie sposób położyć się, zasnąć.

piątek, 11 październik 2013 09:19

Słupki uliczne wykorzystane jako poręcz kładki dla pieszych

Napisał

Rewitalizacja parku Quirijn Park stworzonego przez Karres en Brands jest częścią większego projektu, mającego stworzyć połączenie między wcześniej wydzielonymi dzielnicami Quirijnstok i Heikant, tworząc dynamiczną otwartą przestrzeń.

Quirijn Park położony jest na wąskim pasie ziemi, który niegdyś był przeznaczony do ruchu ulicznego Północnej części miasta Tilburg. Nowy plan rozwoju miasta przekształca tę otwartą przestrzeń tworząc sieć nowych połączeń między sąsiadującymi terenami. W ten sposób park działa jak "suwak" między obiema dzielnicami.