Inspiracje w Małej Architekturze

Już niedługo 20 września, w piątek parkingi publiczne na całym świecie zamienią się w mini parki, takie z ławkami parkowymi a także trawą. W miejscu, w którym zwykle parkujemy swoje auto będziemy dla odmiany mogli zjeść śniadanie na trawie albo śniadanie na ławce.
poniedziałek, 02 wrzesień 2013 12:48

Najgłębszy na świecie, a nawet we wszechświecie kosz na śmieci

Napisał
The Fun Theory - Teora Zabawy powstała z inicjatywy grupy Volkswagen, a jej głównym założeniem jest zmiana zachowań ludzi przez tak prostą czynność, jak zabawa. Teoria zabawy głosi, że najprostszym, najłatwiejszym sposobem na zmianę zachowań ludzi na lepsze jest wykonywanie danych zachowań w formie zabawy czyli poprzez zabawę. Bawić się można tylko dla siebie ale także dla środowiska albo dla czegoś zupełnie innego – jedyną rzeczą, która ma znaczenie, to wprowadzona zmiana na lepsze.
poniedziałek, 26 sierpień 2013 11:40

Ławki ze stali Corten

Napisał
Na zlecenie miasta Manresa w Hiszpanii, architekt Dawid Closes zaprojektował, przeprojektował plac Valldaura w starej części miasta. W efekcie powstały dwie bardzo ciekawe ławki. Ławki są w kształcie krzyża. Ławki są dwustronne, a oparcia mają nie na całej swojej długości, przez co oferują różne sposoby siedzenia i tworzenia relacji między ludźmi.
środa, 14 sierpień 2013 08:06

Ławki współtworzące rzeźbę

Napisał
Jak zwykle moim przewodnim tematem są ławki, ławki parkowe, ławki miejskie, ławki na skwerach, ławki na placach miejskich.
Plac przed budynkiem Perfomin Arts Center został przebudowany za pomocą rzeźbiarza i performera Vita Acconciego, przemienił on przestrzeń wystawienniczą w miejsce spotkań, a stało się to za pośrednictwem bardzo ciekawego obiektu i równie ciekawych siedzisk.
czwartek, 08 sierpień 2013 09:58

Okrągłe ławki miejskie

Napisał
Świat się zmienia ale nadal istnieje potrzeba tworzenia wspólnych przestrzeni publicznych. De Amicis Architetti zaprojektowali dla mieszkańców Settimo Milanese plac, który stał się atrakcyjnym punktem dzielnicy.
Piazza Incontro tra i Popoli w tłumaczeniu na język polski to znaczy „miejsce spotkać ludów” lub „zgromadzenie ludzi” – Współczesna, integrująca przestrzeń publiczna w podmiejskiej dzielnicy włoskiego miasta Mediolanu.
piątek, 19 lipiec 2013 13:21

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej w Melbourne

Napisał
Stary portowy most kolejowy w Melbourne poddano rewitalizacji, zamieniono go na kładkę dla pieszych i rowerzystów. Rewitalizacja dosłownie to przywrócenie do życia, działanie na istniejących obszarach zurbanizowanych skupione na ich ożywieniu, którego celem jest znalezienie dla nich nowego zastosowania i doprowadzenie do stanu, w którym obszary zmieniają swoją funkcję.
poniedziałek, 08 lipiec 2013 07:20

Ławka miejska

Napisał
Nowy projekt Zahy Hadid – ławka miejska. Ławka Serac wykonana jest z kompozytu kwarcu i żywicy i została zaprojektowana na specjalne zamówienie firmy zajmującej się sprzedażą designerskich mebli miejskich. Dzięki zastosowaniu kompozytu kwarcu i żywicy jako materiału strukturalnego ławki uzyskano mieniący się biały kolor. Zastosowanie kompozytu pozwoliło też na uzyskanie finezyjnych, nietypowych kształtów.
piątek, 14 czerwiec 2013 08:19

Meble uliczne czyli reklama zewnętrzna

Napisał
IBM wspólnie z Ogilvy & Mather francuską firmą zajmująca się kreatywnym doradztwem stworzyli inicjatywę 'people for smarter cities' wymyślili niebanalną interaktywną reklamę, ławkę, zadaszenie i rampę. Niespotykane jest to, że wszystkie te meble uliczne powstały na bazie bilbordu. Tak więc powstała reklama zewnętrzna pożyteczna dla mieszkańców, pożyteczna w ich codziennym życiu. Zagięta od góry reklama tworzy schronienie przed deszczem i słońcem, zagięta od dołu reklama tworzy ławkę, a położona na schodach tworzy podjazd np. dla rowerów czy wózków.
Skwery, plaże miejskie, pola, parki, nabrzeża - teoretycznie są one otwarte dla wszystkich, ale ich publiczny charakter jest zależny od tego jak one sa wykorzystywane, od tego czy potencjał tych miejsc jest odpowiednio wykorzystany. Zaniedbana przestrzeń odstrasza ludzi. Stare, zniszczone z połamanymi deskami ławki nie zachęcają do skorzystania z nich. Natomiast zadbana, zaprojektowana z pomysłem przestrzeń zachęca do użytkowania jej.