Inspiracje w Małej Architekturze

Z mechanicznego punktu widzenia nic się nie dzieje. Deski zwykle sa montowane w powietrzu, nie mają bezpośredniej styczności z ziemią. Deski stosowane w ławkach i koszach parkowych nie są narażone na stałe zawilgocenie, tak więc rozwój grzybów jest mało prawdopodobny. Deski ławkowe niczym nie pomalowane, surowe będą spełniały swoją funkcje przez wiele lat. Jedyne zmiany jakich możemy się spodziewać to utrata koloru.
W Singapurze powstał olbrzymi kompleks ogrodowy Garden by the Bay. Park mieści się na powierzchni aż 101 ha. Projekt łączy przyrodę, roślinność z olbrzymimi konstrukcjami z betonu i stali.
środa, 16 styczeń 2013 10:27

Akwarium jako obiekt małej architektury

Napisał
Akwarium to też mała architektura. Do tej pory rozumiałam małą architekturę jako zespół małych obiektów budowlanych powstających jako zagospodarowanie terenu. Kiedyś takim dość powszechnie spotykanym obiektem były budki telefoniczne. Jednakże z chwilą rozpowszechnia telefonów komórkowych zaczęły one znikać z ulic naszych miast, osiedli.
Albo nie doceniam wielkości tego projektu albo nie wiem co ale wydaje mi się dosyć prosty. Zwykłe zagospodarowanie skweru, placu, kawałka przestrzeni. Jednakże efekt znakomity. Trochę ławek, trochę trejaży i zieleń, a dokładnie róże. Jestem zachwycona tym projektem. Byłoby wspaniale gdyby u nas w Polsce również tak były zagospodarowywane nasze podwórka.
poniedziałek, 07 styczeń 2013 14:07

Nowe ławki miejskie w Lublanie

Napisał
Nowe ławki, plac widokowy, kładka dla pieszych czyli  poprawa jakości życia na świeżym powietrzu w okolicach rzeki, ma to sprzyjać towarzyskości i stymulować ożywienie gospodarcze starego miasta Lublany. Zwalczanie negatywnych tendencji urbanistycznych. Renowacja rzeki Lublany w Lublanie jako sposób na spadek działalności gospodarczej w centrum miasta. Miasto rozrastało się po bokach na krańcach a centrum było zaniedbane, zapomniane.

Tworząc projekt ławki parkowejławki ulicznej kierujemy się przede wszystkim jej odpornością, wytrzymałością na drobne akty wandalizmu, a także na przypadkowe zniszczenia. Ławki uliczne muszą być zaprojektowane tak, aby były przygotowane na częstą eksploatację. Ławki parkowe, ławki miejskie, kosze miejskie powinny mieć solidną konstrukcję. To przede wszystkim powinno decydować o projekcie, konstrukcji, zastosowanych materiałach.

piątek, 14 grudzień 2012 13:50

Ławka parkowa, zewnętrzna, idealna na niepogodę

Napisał

Fantastyczna ławka, idealna dla spędzających czas wolny na świeżym powietrzu nawet pod czas deszczu. Ławkę jak najbardziej można nazwać ławką parkową albo ławką ogrodową Architekci z AllesWirdGut Architektur przemienili stara hutę stali w Luxemburgu w park publiczny, park miejski pozostawiając część elementów architektury niezmienionymi. W efekcie uzyskali park w pięknym klimacie, który spokojnie można nazwać brutalizmem. Głównym celem było aby nowe ławki, rośliny nie zaćmiły starych elementów, a wręcz je uwypukliły. Ławki i drzewa rozmieszczone zostały w formie wysp pozostawiając dużo pustej przestrzeni, dzięki czemu pomimo swojej historii, przeszłości, miejscu nadano dużo lekkości.

Każdy projekt architektoniczny wymaga połączenia formy i barwy. Kiedy projektujemy lub dokonujemy wyboru mebli miejskich należy zwrócić uwagę nie tylko na formę ale także na kolor. Kolor ławekkoszy ulicznych i stojaków rowerowych ma znaczenie, znacznie funkcjonalne i estetyczne ale powinien wzbudzać również emocje. Zwracać uwagę na konkretne obiekty i urządzenia.
piątek, 30 listopad 2012 10:42

Eksperymentalne meble uliczne

Napisał

Mało wiemy o nowoczesnej sztuce użytkowej państw bałkańskich. Znaleźliśmy i chcemy gorąco pochwalić nieznany nam zbytnio zespół projektowy z południa Europy. Dziesięciometrowa ławka należy do zespołu projektowego "ModelArt Studio" i została stworzona we współpracy z Wydziałem Nauk Technicznych w Nowym Sadzie w Serbii.