Inspiracje w Małej Architekturze

czwartek, 04 styczeń 2018 13:56

Nowe trendy w małej architekturze

Napisał
Port morski to miejsce gdzie nie tylko cumują statki to także miejsce chętnie odwiedzane przez wszelkiej maści spacerowiczów. Biuro projektów Pushak stworzyło w porcie w Oslo nową ciekawą przestrzeń publiczną.
Aarhus to drugie pod względem wielkości miasto Danii. Ważny port morski i węzeł kolejowy. W tym mieście Marianne Levinsen Landskab stworzyła fantastyczny projekt przestrzeni zewnętrznej wokół budynku Navitas, Szkoły Inżynierii i Inżynierii Technicznej w Aarhus, zapraszając miejskie życie do portu.
Dogpatch Ropewalk, dzielnica poprzemysłowa z budynkami mieszalnymi w San Francisco, gdzie niegdyś było wiele zakładów powróżniczych, zajmujących się produkcją lin, wymagała rewitalizacji, znacznego ożywienia.
czwartek, 07 grudzień 2017 10:59

Piękne ławki zewnętrzne z widokiem na przyrodę

Napisał
Sytuacja krajobrazowa na terenie kampusu LTH (Duża uczelnia techniczna w Szwecji) to duże, zielone pole, łagodnie opadające na wschód. Ziemia która zajmuje kampus była kiedyś uprawiana. Kiedy uniwersytet osiedlił się tutaj w 1961 r., głównym celem było otwarcie wysokiej klasy szkoły dla wydziałów technicznych, w tym architektury, na szwedzkim południu. Dzisiaj LTH oferuje wyższe wykształcenie dla 10 000 studentów. Architektem był Klas Anselm. Kampus stanowi dziś 12 budynków: uproszczone, czerwone bryły z cegły, rozsypane po zboczu w dość ustronnych miejscach. Władze szkoły wierzyły w szybki wzrost, a plan zakładał, że pojedyncze budynki będą się rozbudowywały i staną bliżej siebie niż pierwotnie. Szkoła się rozwijała, ale nie w takim stopniu, w jakim władze jednostki planowały, w celu zmian podjęto sensowny dialog. Rezultatem był estetyczny, ale rozstrzelony kampus. Brak gęstości, która może zapewnić bogate życie społeczne, jest oczywistym minusem. Powstał nowy projekt, który miał na celu stworzyć lekarstwo na te niedociągnięcia.
poniedziałek, 27 listopad 2017 09:05

Nowoczesne a zarazem inteligentne parki w Melbourne

Napisał
W Melbourne wszelkie poindustrialne przestrzenie są rewitalizowane i uzdatniane do użytkowania mieszkańcom. Niezręczna trójkątna budowla Melbourne Docklands była jednym z ostatnich pasm nierozwiniętych terenów publicznych na obrzeżach składających się z szeregu zniszczonych budynków, placów i dziedzińców. Na terenie znajdowała się również stara gazownia, która skutecznie dzieliła teren na dwie części. Głównym celem projektu było połączeni, wzmacniając przestrzeń zieloną, modernizując istniejące elementy i tworząc nowe obszary działalności.
środa, 15 listopad 2017 09:01

Wielofunkcyjna mała architektura w Kopenhadze

Napisał
Oberwania chmur, wzrost powodzi to zjawiska coraz częściej występujące na wielu obszarach miejskich. Zadaniem biura architektonicznego Marianne Levinsen jest reagowanie na wyzwania jakie stawia rzeczywistość czyli perspektywa coraz bardziej mokrej przyszłości poprzez szukanie sposobów na odpowiednie zaadaptowanie i dostosowanie krajobrazu miejskiego.
poniedziałek, 06 listopad 2017 08:55

Dziki Ogród dla dzieci w Sydney

Napisał
W Australii w Sydney powstał Dziki Ogród dla dzieci firmy ASPECT Studios, został on oficjalnie otwarty w październiku 2017 roku przez minister środowiska Gabrielle Upton. Położony w Centennial Parklands Learning Center, Dziki Ogród zabaw jest przeznaczony do nauki dla dzieci w każdym wieku od 2 do 12 lat.
środa, 18 październik 2017 08:09

Chińska ławka parkowa - mała architektura ludowa

Napisał
Ława Ludowa jest to rodzaj mebla publicznego do którego budowy wykorzystuje się odzyskane drewno z parków narodowych w Singapurze.
środa, 11 październik 2017 08:00

Nowoczesne oprogramowanie w służbie małej architektury

Napisał
Stojak rowerowy Bike d3 został zaprojektowany przez architekta Hinjal Kumara oraz pokazany na Design Days w Dubaju w 2016. Konstrukcja stojaka wpasowuje się w trend tworzenia wielofunkcyjnej małej architektury, tu możemy zaobserwować stojak rowerowy, pergolę wiatę przystankową w jednym z równoległym dbaniem o walory estetyczne obiektu.
Strona 4 z 18