Inspiracje w Małej Architekturze

Przystań Zuidwestoever w Amsterdamie została radykalnie odnowiona. W 2016 r. to miejsce zostało poddane gruntownej analizie , w wyniku czego, teraz mieszkańcy i nie tylko, mogą cieszyć się, relaksować i spotykać, korzystając z wygodnych mebli miejskich. Częścią tej renowacji był nowy bulwar, część Sloterparku. Dzięki obudowaniu istniejących drzew ławkami teren zyskał dodatkową uwagę.
Meble miejskie są "meblami" ustawianymi na terenach przestrzeni publicznych, wykorzystywanych przez ogół społeczeństwa, takich jak chodniki, parki, place publiczne i miejsca parkingowe. Mogą to być ławki, kosze uliczne, stojaki rowerowe, osłony pod drzewa, przystanki autobusowe, światła uliczne i tablice informacyjne. Mogą pełnić funkcje czysto praktyczne bądź estetyczne albo jedne i drugie. Meble miejskie są to przedmioty codziennego użytku mające wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie.
Na terenie kobiecego uniwersytetu Jissen w Hino, nieopodal Tokjo, zainwestowano w kolorową małą architekturę.
W ramach szerszego projektu rewitalizacji historycznego pierścienia, głównej alei w Moskwie, biuro projektowe Djao-Rakitine otrzymało zlecenie opracowania projektu nowego placu miejskiego. Wyjątkową okazją do stworzenia nowego rodzaju otwartej przestrzeni dla Moskwy była obecność pozostałości archeologicznych Białej Ściany, która otaczała starą Moskwę (Białe Miasto).
wtorek, 15 maj 2018 12:11

Niekonwencjonalne meble miejskie

Napisał
W ramach Międzynarodowej wystawy ogrodniczej "IGA 2017" w Berlinie powstał pawilon wystawienniczy w formie ogrodu wykonanego z elementów rusztowań. Pawilon poswatał na terenie dawnej fabryki słodyczy Malzfabrik, obecnie obiektem przeznaczonym do organizacji imprez.
Nie ma znaczenia, w jakim miejscu na świecie aktualnie się znajdujesz: śmieci będą zawsze niepożądaną częścią scenerii. Szwajcarskie miasto Lucerna postanowiło zrobić coś z problemem śmieci poprzez zachęcenie mieszkańców i gości do dobrej zabawy podczas wyrzucania śmieci. Inicjatywa nosi nazwę "Lucerne Shines".
Efekt został uzyskany dzięki luminoforom znajdującym się w nawierzchni. Za dnia luminofory „gromadzą energię” aby móc świecić w nocy. Za dnia ścieżka rowerowa ma kolor niebieski. Kolor niebieski jest nieprzypadkowy, miał się komponować z otoczeniem ale także mieć wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników ścieżki. Nawierzchnia została zaprojektowana w laboratorium w Pruszkowie w przedsiębiorstwie TPA Sp. z o.o.
Projekt biura HarrisonStevens na terenie Holyrood North w Edynburgu to unikalny plan rewitalizacji miejsc posiadających istotne historyczne tło, dostosowując je jednocześnie do współczesnych potrzeb.
W latach 30. ubiegłego wieku alejki inspirowane luksusowymi bulwarami Europy stały się wiodącym wzorem do planowania przestrzeni publicznych, nowych dzielnic w Izraelu. Szerokie aleje zostały zaprojektowane dla dobrobytu mieszkańców, aleje charakteryzujące się rzędami cienistych drzew, które w ostatnich latach przeplatały się z miejscami do siedzenia, ławkami parkowymi w ramach rosnącej świadomości potrzeby cienia i jednoczesnego zachęcania do spacerów. Wiele ulicc zostały przeprojektowanych tak, aby stały się miejscem odpoczynku i tętniącym życiem miejscem spotkań w mieście.