Inspiracje w Małej Architekturze

Bollnäs to miejscowość położona w historycznej szwedzkiej prowincji nad jeziorem Varpen. Pomysł na projekt skweru i przyległych uliczek miał nawiązywać do miejscowych barwnych wiejskich tradycji obecnych w tym miejscu, w każdym domu. Skwer Brotorget odradził się jako serce miasta, miejsce, w którym nic nie ma i za każdym razem jest coś.
środa, 07 luty 2018 07:28

Kolory w małej architekturze

Napisał
Niedawno zakończona przebudowa szkoły podstawowej West Hampstead Emmanuel Primary School jest kulminacją marzeń wielu zaangażowanych w projekt osób.
piątek, 19 styczeń 2018 14:28

Zestaw mebli miejskich PopUp Waves

Napisał
PopUp Waves to tymczasowy zestaw mebli miejskich, który ma wypełnić luki w przestrzeni publicznej.
poniedziałek, 08 styczeń 2018 14:15

Altana, pawilon jako ławka z funkcją chroniącą przed wiatrem

Napisał
Finnmark, to prowincja Norwegii, najbardziej na północ wysunięta części Europy kontynentalnej. Jest to przestrzeń dość płaska z dużą ilością wiatru nadchodzącego ze wszystkich stron. Wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców zamieszkujących te rejony norweskie biuro projektowe Pushak zaprojektowało ciekawe pawilony.
czwartek, 04 styczeń 2018 13:56

Nowe trendy w małej architekturze

Napisał
Port morski to miejsce gdzie nie tylko cumują statki to także miejsce chętnie odwiedzane przez wszelkiej maści spacerowiczów. Biuro projektów Pushak stworzyło w porcie w Oslo nową ciekawą przestrzeń publiczną.
Aarhus to drugie pod względem wielkości miasto Danii. Ważny port morski i węzeł kolejowy. W tym mieście Marianne Levinsen Landskab stworzyła fantastyczny projekt przestrzeni zewnętrznej wokół budynku Navitas, Szkoły Inżynierii i Inżynierii Technicznej w Aarhus, zapraszając miejskie życie do portu.
Dogpatch Ropewalk, dzielnica poprzemysłowa z budynkami mieszalnymi w San Francisco, gdzie niegdyś było wiele zakładów powróżniczych, zajmujących się produkcją lin, wymagała rewitalizacji, znacznego ożywienia.
czwartek, 07 grudzień 2017 10:59

Piękne ławki zewnętrzne z widokiem na przyrodę

Napisał
Sytuacja krajobrazowa na terenie kampusu LTH (Duża uczelnia techniczna w Szwecji) to duże, zielone pole, łagodnie opadające na wschód. Ziemia która zajmuje kampus była kiedyś uprawiana. Kiedy uniwersytet osiedlił się tutaj w 1961 r., głównym celem było otwarcie wysokiej klasy szkoły dla wydziałów technicznych, w tym architektury, na szwedzkim południu. Dzisiaj LTH oferuje wyższe wykształcenie dla 10 000 studentów. Architektem był Klas Anselm. Kampus stanowi dziś 12 budynków: uproszczone, czerwone bryły z cegły, rozsypane po zboczu w dość ustronnych miejscach. Władze szkoły wierzyły w szybki wzrost, a plan zakładał, że pojedyncze budynki będą się rozbudowywały i staną bliżej siebie niż pierwotnie. Szkoła się rozwijała, ale nie w takim stopniu, w jakim władze jednostki planowały, w celu zmian podjęto sensowny dialog. Rezultatem był estetyczny, ale rozstrzelony kampus. Brak gęstości, która może zapewnić bogate życie społeczne, jest oczywistym minusem. Powstał nowy projekt, który miał na celu stworzyć lekarstwo na te niedociągnięcia.
poniedziałek, 27 listopad 2017 09:05

Nowoczesne a zarazem inteligentne parki w Melbourne

Napisał
W Melbourne wszelkie poindustrialne przestrzenie są rewitalizowane i uzdatniane do użytkowania mieszkańcom. Niezręczna trójkątna budowla Melbourne Docklands była jednym z ostatnich pasm nierozwiniętych terenów publicznych na obrzeżach składających się z szeregu zniszczonych budynków, placów i dziedzińców. Na terenie znajdowała się również stara gazownia, która skutecznie dzieliła teren na dwie części. Głównym celem projektu było połączeni, wzmacniając przestrzeń zieloną, modernizując istniejące elementy i tworząc nowe obszary działalności.