środa, 16 styczeń 2013 10:27

Akwarium jako obiekt małej architektury

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Akwarium to też mała architektura. Do tej pory rozumiałam małą architekturę jako zespół małych obiektów budowlanych powstających jako zagospodarowanie terenu. Kiedyś takim dość powszechnie spotykanym obiektem były budki telefoniczne. Jednakże z chwilą rozpowszechnia telefonów komórkowych zaczęły one znikać z ulic naszych miast, osiedli.
Po prawie całkowitej rezygnacji z budek telefonicznych ze względu na wszechobecność telefonów komórkowych, artyści Benedetto Bufalino i Benoit Deseille postanowili ponownie wykorzystać nieużywane szklane kabiny po budkach telefonicznych jako akwarium. W szklanej klatce przekształconej w akwarium pełnej kolorowych, egzotycznych ryb znajdziemy zaproszenie do ucieczki i podróży. Piękne, nawet jeżeli ma to być ucieczka tylko w naszej wyobraźni.
Bardzo podoba mi się ten projekt. Tak właśnie rozumiem małą architekturę w szerokim jej ujęciu. Mała architektura jako obiekty zagospodarowania przestrzeni miejskiej powinna spełniać szereg funkcji: użytkowe, estetyczne, rekreacyjne, zdrowotne lub osłonowe.
Przestrzeń miejska ma nas ogromny wpływ. Istnieje wzajemna zależność między środowiskiem a zachowaniem człowieka. Miejsce determinuje nasze zachowanie.
Jeżeli idąc do pracy po drodze natrafię na wielkie akwarium z pięknymi rybkami istnieje bardzo wielkie prawdopodobieństwo, że się zatrzymam, poświecę trochę czasu na oglądanie rybek, a czas spędzony na podpatrywaniu życia kolorowych stworzeń zaowocuje lepszym nastrojem, pozytywnym podejściem do nadchodzącego dnia.

Czytany 3258 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.