piątek, 11 sierpień 2017 08:58

Beatrixpark w Amsterdamie pokazuje, że ławka to funkcja

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Beatrixpark w Amsterdamie pokazuje, że ławka to funkcja Beatrixpark w Amsterdamie pokazuje, że ławka to funkcja
Park Beatrix jest jednym z najstarszych nowoczesnych parków miejskich w Amsterdamie i jest otoczony obwodnicą A10, ulicą Beethovena po zachodniej stronie i centrum kongresowym RAI po wschodniej stronie. Najstarsza część parku zaprojektowana przez Jacoby Mulder została zbudowana w 1938 roku i jest charakterystyczna dla przejścia od romantycznego stylu projektowania z XIX wieku do bardziej funkcjonalnego stylu epoki po II wojnie światowej.

Aby zrównoważyć rozbudowę centrum kongresowego RAI, w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, do parku dostał się delikatny pas między A10, Beethovenem i St Nicolaas Lyceum: Dolina Wet. Obszar ten, to wydłużony staw z widokiem na wzgórza, co czyni go bardziej wyspą.

Wraz z przebudową Beatrixparku, Carve został poproszony o stworzenie nowego projektu placu zabaw dl tymczasowego boiska do gry w koszykówkę (jednofunkcyjnego). Oprócz istniejącego placu zabaw dla dzieci w wieku 0-6 lat, był to drugi ważny obiekt zabaw w parku. Poszukując formy rzeźbiarskiej, która jest atrakcyjna dla wszystkich grup wiekowych, a jednocześnie służy jako miejsce spotkań (dla rodziców), Carve zaprojektowała rzeźbę organicznie ukształtowaną, która zawiera różne funkcje do zabawy. Poprzez umieszczenie żądanych funkcji w jednym obiekcie wiążącym przestrzeń wokół niej jest podzielona na trzy, a tym samym redefiniuje środowisko. Wewnątrz rzeźby dzieci mogą wspinać się, ślizgać się i bawić na drabinkach. Ponieważ te funkcje zabaw są częściowo ukryte, dzieci często musza je odkrywać. Na zewnątrz tej rzeźby jest ściana lustrzana, w której odbijają się okoliczne drzewa. Podczas zabaw lub zbliżania się do lustrzanej ściany postacie ludzkie ulegają znacznemu zniekształceniu co wywołuje natychmiastowe reakcje. Na jednej z zewnętrznych stron obiektu trampolina zostaje zatopiona w ziemi. Z drugiej strony została pomalowana na ścianie bramka, poszerzając w ten sposób obszar jako pole do gry w piłkę.

Ten obiekt oryginalnej małej architektury i sztuki zachęca wszystkich bez względu na wiek do puszczania wodzy fantazji i nadawania obiektowi nowych funkcji. Dzisiaj ławka to nie tylko dwie nogi siedzisko i oparcie. Dzisiaj ławką może być wszystko co ławką uczynimy, czemu nadamy taką funkcję.

Zdjęcia Carve
Czytany 984 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 wrzesień 2017 09:02

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.