poniedziałek, 02 luty 2015 00:00

Catharina Amalia Park w Apeldoorn przekształcone w piękną zieloną przestrzeń

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Brink Park, w przeciwieństwie do tego co nazwa wskazuje, nie był parkiem. Oczywistym było też, że nie był postrzegany jako park. Również plan miasta Apeldoorn nie wskazywał tego miejsca jako parku; zaparkowane samochody i autobusy dominowały przestrzeń. W skrócie był to zwykły parking, może stąd nazwa miejsca? Wyzwaniem było przekształcenie przestrzeni tak aby była wielofunkcyjna; cel ten został osiągnięty poprzez budowę podziemego parkingu i parku powyżej, nad nim.

Głównym planem Okra było uchwycenie jak największej ilości zieleni, jak to tylko możliwe poprzez zmniejszenie infrastruktury i maksymalizacji nasadzeń. W efekcie powstał piękny zielony park miejski.

W lipcu 2013 roku został przemianowany na Park Brink Catharina Amalia Park, po księżnej, a tym samym stając się koronnym klejnotem miasta. W przypadku innych miast, połączenie podziemnego parkingu, parku i wody jest przykładem tego, jak miejska przestrzeń może być przekształcona z negatywnej do bardzo istotnej dla życia miasta.

Park jest bardzo przyjazny zarówno dla matek z dziećmi jak i dla osób niepełnosprawnych. Wszędzie są podjazdy, a nawierzchnie są gładkie i równe. W całym parku znaleźć można również mnóstwo przydatnych elementów małej architektury takich jak kosze uliczne czy ławki miejskie. Ilość ławek jest szczególnie imponująca, gdyż specjalne ukształtowanie terenu powoduje, że funkcje ławek może przejmować bardzo wiele elementów parku. Nie ukrywam, że miło byłoby gdyby podobnie przebudowano jeden z największych parków warszawskich.

projket: biuro okra

Czytany 2653 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 luty 2015 10:29

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.