piątek, 06 luty 2015 10:47

Ciekawy punkt widokowy w Malomo

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kranplatsen znajduje się na końcu głównego molo w okolicy Dockan w szwedzkim mieście Malmö. Kranplatsen ma wspaniały widok w kierunku kanału portu przemysłowego miasta. Teren położony jest w miejscu starego stał kiedyś wielki stary żuraw i 138-metrowy dźwig z suwnicą. Żuraw został rozebrany i przeniesiony do Korei Południowej w lecie 2002 roku projekt ma go upamiętnić go bo, wielu mieszkańców było silnie emocjonalne związanych z dźwigiem, ponieważ reprezentował stare przemysłowe Malmö.

Główną cechą zrewitalizowanej przestrzeni na Kranplatsen jest duży podwyższony drewniany pokład oprawiający gładkie ściany betonowe. Stalowa pergola, która również może służyć jako zacieniacz dla spacerowiczów siedzących na znajdujących się poniżej ławkach nadaje przestrzeni przemysłowego charakteru i swoim wyglądem nawiązuje do znajdującego się tam dźwigu. Pergola wizualnie oddziela drewniany taras odnajdującego się obok parkingu. Schody w dół do stacji dokującej pozwalają odwiedzającym, zbliżyć się do wody i podziwiać widok na przystań. W porze nocnej miejsce jest oświetlone delikatnym światłem tak, aby nie zakłócać lokalnego otoczenia. Pod pergolą ustawiono ławki i kosze w stylu retro, a dookoła wybudowano ciekawe betonowe ławki mające różnie lekki klasyczny styl. Użyty w małej architekturze stary styl w połączeniu z nowoczesną postindustrialną przestrzenią, nawiązuje do przeszłości jaką to miejsce ma upamiętniać. Miejsce stanowi typowy punkt widokowy tak więc przeróżnych ławek jest bardzo dużo.

Ciekawym jest też rozwiązanie jakie zastosowano na parkingu. Do betonowego murku przy którym parkują auta zamocowano drewniane listwy jako odbojnice, dzięki temu zabiegowi zachowano jeden styl, wszystkie detale do siebie pasują

Architekt / Architekci krajobrazu: Sydväst Architektura och landskap

Czytany 2101 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 luty 2015 11:21

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.