poniedziałek, 28 styczeń 2013 09:32

Co się dzieje, kiedy drewna stosowanego do ławek i koszy ulicznych niczym się nie maluje?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Z mechanicznego punktu widzenia nic się nie dzieje. Deski zwykle sa montowane w powietrzu, nie mają bezpośredniej styczności z ziemią. Deski stosowane w ławkach i koszach parkowych nie są narażone na stałe zawilgocenie, tak więc rozwój grzybów jest mało prawdopodobny. Deski ławkowe niczym nie pomalowane, surowe będą spełniały swoją funkcje przez wiele lat. Jedyne zmiany jakich możemy się spodziewać to utrata koloru.
Pod wpływem promieni słonecznych powierzchnia drewna ulegnie zszarzeniu. Deski nabiorą srebrnego odcienia. Czy jest to efekt pożądany czy nie jest to już kwesta gustu oraz odpowiedniej aranżacji. Deski niczym niemalowane surowe dobrze komponują się tam gdzie również przestrzeń ma bardziej surowy charakter.

Takie niczym nie malowane deski możemy zarobaczyć na terenie dawnego lotniska. Architekci Alter Flugplatz dali nowe życie zamkniętemu w 1992 roku portowi lotniczemu z okolic Frankfurtu nas Menem.Przemieniono go w park. Park ma bardzo surowy charakter, chodziło o utrzymanie stylu. Powstało wiele ławek parkowych, a ich drewniane powierzchnie nie zostały pokryte żadna powłoką. Usunięto 50 procent asfaltu. Pozostałe 1,5 ha zostało rozdysponowanych pomiędzy sztukę i przestrzeni ruchu. Większość istniejących budynków została utrzymana. Tak np. wieża lotniskowa służy obecnie jako kawiarenka z ekskluzywnym widokiem na łąki na rzece Nidda.

Trzeba przyznać, że całość wygląda pięknie i sprawdza się świetnie.
Czytany 1890 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.