wtorek, 12 czerwiec 2018 13:48

Co to są meble miejskie, jaka powinna być mała architektura?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Co to są meble miejskie, jaka powinna być mała architektura? Co to są meble miejskie, jaka powinna być mała architektura?
Meble miejskie są "meblami" ustawianymi na terenach przestrzeni publicznych, wykorzystywanych przez ogół społeczeństwa, takich jak chodniki, parki, place publiczne i miejsca parkingowe. Mogą to być ławki, kosze uliczne, stojaki rowerowe, osłony pod drzewa, przystanki autobusowe, światła uliczne i tablice informacyjne. Mogą pełnić funkcje czysto praktyczne bądź estetyczne albo jedne i drugie. Meble miejskie są to przedmioty codziennego użytku mające wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie.

Meble miejskie powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały wszystkie lub przynajmniej niektóre z poniższych cech.

1. Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Przestrzenie publiczne są dostępne dla wszystkich, dlatego przy planowaniu mebli miejskich projektanci muszą wziąć pod uwagę różnorodne grupy użytkowników, które z nich korzystają w szczególności: ludzi starszych, osoby niepełnosprawne, a także dzieci. Meble miejskie powinny być bezpieczne dla wszystkich grup użytkowników. Oczywiście niektóre elementy małej architektury mogą być przeznaczone dla konkretnej grupy społecznej np. plac zabaw dla dzieci ale projektując go trzeba pamiętać, ze na terenie placu będą przebywać też przedstawiciele innych grup społecznych jka chociażby opiekunowie dzieci.

2. Wielofunkcyjność, ergonomia

Wielofunkcyjność, ergonomia

Jeżeli ławki będą niewygodne to nikt nie będzie na nich siadał. Inne negatywne doświadczenia mogą obejmować niezadowalający widok lub nieprzyjemny zapach z pobliskiego śmietnika. Wtedy też nikt nie będzie chętnie korzystał z takiej ławki. Jeżeli kosz będzie za mały, to nie pomieści śmieci i szybko wokół kosza uzbiera się sterta śmieci. Jeśli z jednego elementu będzie można korzystać na wiele sposobów na pewno to zachęci do korzystania z nich. Meble miejskie powinny być ergonomiczne i wielofunkcyjne.

3. Kreatywność, innowacyjność

Kreatywność, innowacyjność

Wiadomo, ze produkcja masowa jest znacznie tańsza od produkcji krótkich serii elementów lub nawet pojedynczych egzemplarzy. Z tego też względu na ulicach polskich miast królują podobne ławki i kosze. W pewien sposób daje to poczucie jednolitości jednak jest mało estetyczne. Zaprojektowanie mebli uwzględniające potrzeby, warunki konkretnej przestrzeni jest znacznie bardziej efektywne. Tam gdzie miększa dużo osób starszych sprawdzają się ławki wyższe, gdyż osoby starsze mające często problem ze stawami mogą mieć kłopot ze wstawanie z niskich mebli, natomiast młodzież chętniej spędza czas na ławkach prawie zrównanych z gruntem.

4. Bezpieczeństwo dla środowiska

Bezpieczeństwo dla środowiska

Mebel miejskie mogą pełnić funkcje edukacyjną, budować świadomość społeczną na temat kwestii środowiskowych. Toteż wykorzystanie do produkcji ławek czy koszy elementów pochodzących z recyklingu będzie ważnym sygnałem dla obywateli.

5. Zachęcanie do odpoczynku i zabawy

Zachęcanie do odpoczynku i zabawy

To, ze meble miejskie są głownie przeznaczone dla osób dorosłych nie oznacza, ze muszą być ponure i poważne. Ludzie lubią się bawić w każdym wieku.


Odpowiednio przemyślane i zaprojektowane elementy małej architektury są przyjazne w użytkowaniu, a koszt wyprodukowania jest mniej istotny niż zadowolenie obywateli.
Czytany 1626 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 październik 2018 14:23

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.