wtorek, 04 kwiecień 2017 13:11

Hamaki miejskie w Poznaniu

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
W ramach Festiwalu Malta zaprojektowano tymczasową przestrzeń miejską na Placu Wolności w Poznaniu. Aranżacja przestrzeni placu w ramach „generatora” została zaprojektowana przez Atelier Starzak Strebicki we współpracy ze studentami School of Form z Poznania.
Celem projektu było przeskalowanie Placu Wolności z monumentalnego na ludzki, jednostkowy. Plac Wolności latem i zimą pozostaje niewykorzystany, a powierzchnia betonowa oraz brak zieleni ograniczają spontaniczne działania mieszkańców miasta. W ramach Generatora Malty, inicjatywy podejmującej tradycję teatru ulicznego, Plac zmienia się w żywą sferę publiczną. Podzielenie tego dużego obszaru (ponad 3000 m2) na mniejsze regiony i zaprojektowanie miejsc do konkretnych działań pomogło stworzyć przestrzeń przyjazną dla każdego. Różne typy mebli miejskich (okrągłe i prostokątne stoły, ławki i miękkie wodoodporne poduszki) pomagają w określeniu specyficznych stref: dla dzieci, kawiarni i restauracji dla dorosłych tymczasowej sceny muzycznej i teatralnej oraz przestrzeni warsztatowej.
W efekcie Plac Wolności stał się prototypem przyjaznego miejskiego wnętrza. Efekt, to z jaką spontanicznością mieszkańcy korzystali z ławek, hamaków w otoczeniu oryginalnych donic miejskich powinno zainspirować projektantów jak powinna wyglądać współczesna przestrzeń miejska, czego nam, mieszkańcom miast tak naprawdę potrzeba. Centrum projektu stanowiła pergola, altana miejska wykonana z rusztowań. Pomiędzy słupami rozwieszono wiele hamaków. Ustawiono wiele leżaków i ławek miejskich, a pomiędzy tym wszystkim rozstawiono wiele drzew posadzonych w tymczasowych donicach miejskich, wykonanych z dużych toreb typu worki na gruz.

Zdjęcia - mateusz Bieniaszczyk i Maciej Zakrzewski

Czytany 1694 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 11 maj 2017 13:26

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.