piątek, 27 wrzesień 2013 00:00

Ławka parkowa czy nowoczesne siedzisko uliczne

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Według projektu E.Miralles & B.Tagliablve powstała ławka Lungo Mare. Wygląda na całkiem wygodną. Można na niej siedzieć, a także leżeć, możliwych jest bardzo wiele konfiguracji. Sowim kształtem ławka przypomina pofałdowany kawałek materiału, chustki.  Trudno w niej wyróżnić tradycyjne elementy ławki, tak więc prościej by ją było nazwać po prostu nowoczesnym siedziskiem parkowym zamiast ławką.

Coraz częściej możemy się spotkać z bardzo nietypowymi rozwiązaniami siedzisk ulicznych gdzie podstawowa funkcja jako obiekt służący do siedzenia jest jak najbardziej spełniany ale trudno wyróżnić tradycyjne elementy składowe czyli siedzisko i nogi ławki. Chociaż na takiej ławce jak najbardziej można się oprzeć to trudno znaleźć, wyróżnić oparcie.

Siedzisko ławki Lungo Mare zostało wykonane z betonu architektonicznego. Pomimo, że takie siedziska można u nas w Polsce znaleźć pod Stadionem Narodowym nie zalecałabym stosowania ich i popularyzowania w naszym klimacie. W Polsce mamy do czynienia z klimatem chłodnym, gdzie do konstrukcji siedzisk ławek zewnętrznych stosuje się raczej materiały dobrze izolujące chłód podłoża. Beton jest stanowczo za zimny.

Podsumowując dowolność formy to cecha jak najbardziej pozytywna, jednakże dobór materiałów powinien jednak zostać dopasowany do środowiska przeznaczenia.

Czytany 5360 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 24 wrzesień 2013 11:54

1 komentarz

  • Link do komentarza Joanna czwartek, 06 sierpień 2015 22:17 napisane przez Joanna

    ah, jak ja zazdroszczę RS architektura krajobrazu, że udało się przekonać Inwestora do takiego oryginalnego mebla miejskiego... Kosztowny, ale warto :)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.