wtorek, 18 wrzesień 2012 09:47

Ławka Parkowa - historia

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jedną z metod podnoszenia komfortu życia mieszkańców jest rewitalizacja terenów zielonych przez urzędy miast i gmin. Jednym z najczęstszych sposobów rewitalizacji jest naprawa bądź zakup nowych ławek parkowych.

Spójrzmy na historię ławki.

Ławki parkowe istnieją tak długo jak istnieją miejskie tereny zielone. Na obszarze starożytnej Grecji, Rzymu czy Persji ławki ogrodowe zazwyczaj były wykonane z marmuru lub innego kamienia o podobnych walorach estetycznych i wytrzymałościowych. Pod koniec XVIII wieku ławki parkowe zaczęto produkować z tańszych i zarazem znacznie lżejszych materiałów. Siedziska zaczęto wykonywać z listew drewnianych a boki wykonane były ze stali. Były to wyroby kute. Wraz z rozwojem technologii zaczęto tez do konstrukcji ławek używać żeliwa, czyli stopu żelaza, co pozwoliło uzyskiwać bardziej fantazyjne kształty, a także przyspieszyć produkcję, co również wpłynęło na obniżenie kosztów ławek.

Dzisiaj w konstrukcjach ławek na siedzisku nadal króluje drewno. Większe zróżnicowanie możemy zaobserwować w konstrukcji nóg ławek. W ławkach parkowych betonowych, nogi wykonane sa z betonu zbrojonego wykończonego kruszywem.

Bardzo popularne są również ławki, gdzie nogi wykonane są z metalu. Stosuje się tutaj stal czarną i stal kwasoodporną. Stal czarna aby była trwała i ładna wymaga zabezpieczenia antykorozyjnego oraz pokrycia jej farba. Jest to natomiast wersja niezbyt wygórowana cenowo. Pewną nowością są ławki metalowe gdzie nogi wykonane sa ze stali kwasoodpornej. Stal kwasoodporna jest bardzo odpornym materiałem na korozję a zarazem materiałem bardzo estetycznym, gdzie przy niewielkim nakładzie pracy jej wygląd może się zachować przez długie lata.

Spotkać można również ławki gdzie siedzisko również wykonane jest ze stali a nie z drewna. Ławki parkowe w całości wykonane ze stali sa bardzo odporne na akty wandalizmu, są bardzo trwałe, łatwe do utrzymania w czystości jednak mają pewien mankament, przy temperaturach ujemnych korzystanie z nich może nie być zbyt komfortowe, dlatego zaleca się aby ustawiać je tylko w pomieszczeniach zamkniętych, np. we wnętrzach dworców, na stacjach metra.

Zastosowanie nowych technologii przy produkcji ławek z nogami z metalu pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych kształtów wzorów we w miarę rozsądnej cenie nawet przy produkcji niewielkoseryjnej, wtedy kiedy potrzeba wykonać zaledwie kilka sztuk nietypowej ławki.

Jeżeli mają Państwo pomysł na własną ławkę prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. 
Wycenimy i wyprodukujemy ją dla Państwa.
Czytany 6653 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 wrzesień 2013 12:44

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.