środa, 18 wrzesień 2013 08:57

Ławka parkowa w miejscu parkingu, zbliża się Park(ing) Day

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Już niedługo 20 września, w piątek parkingi publiczne na całym świecie zamienią się w mini parki, takie z ławkami parkowymi a także trawą. W miejscu, w którym zwykle parkujemy swoje auto będziemy dla odmiany mogli zjeść śniadanie na trawie albo śniadanie na ławce.
Park(ing) Day odbywa się co roku w trzeci piątek września, kiedy mieszkańcy miast na całym świecie przekształcają pojedyncze miejsce parkingowe w przestrzeń przyjazną mieszkańcom. Przynoszą ławki, montują stoliki, rozkładają trawę, spędzają wspólnie czas, jedząc, rozmawiając, czytając książki. Misją Park(ing) Day jest zwrócenie uwagi na jakość życia mieszkańców miasta. Nastawienie na transport indywidualny nie tylko pochłania ogromne połacie obszaru miast pod infrastrukturę, jak np. miejsca parkingowe ale także utrudnia integrację społeczną, kreując atmosferę anonimowości i wyizolowania. 

Główną ideą happeningu jest po prostu pokazanie ludziom, że cenną przestrzeń w centrum miasta można zagospodarować lepiej, sensowniej i bardziej twórczo niż zastawiając ją jednym wielkim blaszanym pudłem. Idea Park(Ing) day powstała w 2005 roku w San Francisco od przekształcenia parkingu samochodowego w miejsce wypoczynku, w którym odbyła się otwarta dyskusja o rosnącej przewadze samochodu nad człowiekiem w przestrzeni miejskiej. Od tej chwili coraz więcej parkingów na świecie raz w roku zmienia swoje oblicze, przyciągając uwagę mieszkańców i inicjując dyskusję na temat jakości przestrzeni publicznej. PARK(ING) DAY to rocznie niemal 1000 przekształcanych w zielone oazy parkingów – w ponad 160 miastach w 35 krajach, na 6 kontynentach.
Czytany 3396 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.