sobota, 03 marzec 2012 00:07

Ławki betonowo drewniane w Las Negras

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Miejscowości Las Negras położonej w Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym architekt Jesús Torres García ze współpracownikami zajęli się zagospodarowaniem nabrzeża w tej rybackiej osadzie.
Murki oporowe ciągnące się wzdłuż plaży zostały wykorzystane w roli bardzo długich ławek. Pokrycie ławek stanowią elementy z iglastego drewna impregnowanego ciśnieniowo. Szerokie i solidne siedziska tych ławek pozwalają na dowolne sposoby użytkowania. Ludzie mogą siedzieć, opalać się położyć na ręczniku. Ekonomiczne i proste rozwiązanie. Wykorzystanie każdego elementu infrastruktury technicznej, jako element małej architektury to świadectwo przemyślanego podejścia do inwestycji.
Każdy fragment betonowej konstrukcji nabrzeża poprzez obłożenie go drewnem udostępnia go w całości użytkownikom. Żadnych barierek ( pozwólmy ludziom być odpowiedzialnymi ), żadnych zbędnych okapów czy szpetnych obróbek blacharskich. Prosto i funkcjonalnie.
W niektórych częściach widzimy elementy drewniane, które stanowią boczną okładzinę ławek na nabrzeżu. Zaokrąglone narożniki siedziska ławek tworzą ergonomiczną i bezpieczną małą architekturę.
I na koniec prostokątne bryły chaotycznie rozmieszczone na uliczce miasteczka. Proste, tanie i przyjazne. Boki tych ławek są pochylone – ktoś powie przecież rowerzyści mogą wykorzystać taką ławkę, jako miejsce do trików! Czemu nie, jeśli przestrzeń publiczna jest dobrze zaprojektowana i wykonana z solidnych materiałów powinna służyć wszelkim formą aktywności.

fot. Jesús Torres García
Czytany 4458 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 wrzesień 2013 11:38

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.