piątek, 26 wrzesień 2014 00:00

Ławki parkowe, ławki miejskie na mostach, kładkach dla pieszych

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wyzwaniem przy projektowaniu ogrodu przez studio west 8 dla nowego budynku banku oszczędnościowego VSB było połączenie budynku z otaczającym go parkiem. Podstawą do projektowania ogrodu było podniesienie działki, tak aby garaż pod budynkiem stanowił cokół w zielonej przestrzeni.

Powyżej warstwy kwitnienia roślin zielnych jest las brzóz. Jedna ze ścieżek w parku została przedłużona do samego lasu brzozowego, skąd rozpoczyna się 200 metrowa kładka, most łącząca ogród za pomocą stalowej konstrukcji.

Wzdłuż mostu, poetycko ciągnie się ławka parkowa. Most jest pofalowany a wraz z nim ławka, przez co obie konstrukcje mogą pełnić również funkcję rzeźby ogrodowej. Ten widok zainspirował mnie do przemyśleń nad obecnością ławek miejskich na mostach, a raczej nad ich brakiem.

Mosty to zwykle bardzo ciekawe punkty widokowe, oblegane zarówno przez turystów jak i tubylców, tak więc z założenia czysto funkcjonalnego ławki na mostach są jak najbardziej pożądane, a jednak są to obiekty rzadko tam spotykane. Ciekawe czy architekci zakładają, że wiatr wszędobylski nie zachodzi do podziwiania widoków zbyt długo i uznają ławki parkowe w takich miejscach za zbędne czy może mają jakieś inne powody dla których nie przewidują obecności ławek na mostach, kładkach dla pieszych.

Czytany 2444 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 październik 2014 07:22

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.