wtorek, 24 wrzesień 2019 14:59

Ławki miejskie, stoły piknikowe wśród pól i łąk

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ławki miejskie, stoły piknikowe wśród pól i łąk Ławki miejskie, stoły piknikowe wśród pól i łąk
Motywem przewodnim twórczości niemieckiego malarza Petera Augusta Böckstiegel (1889–1951) było proste życie chłopów. Jadąc do muzeum Böckstiegel w Arrode, opuszczasza się duże miasto i jedzie się na wieś w głąb natury, gdzie charakterystyczne są pojedyncze dziedzińce, łagodne wzgórza, lasy, małe pola. Peter August Böckstiegel, wybitny przedstawiciel ekspresjonizmu westfalskiego, namalował to wszystko w swoich pracach. Malował krajobraz i jego mieszkańców. Malował twarze i ciała ukształtowane przez życie na wsi, pola zbożowe, żniwiarzy. Jako syn rolników malował to, co otaczało go od dzieciństwa.

Do tej pory jako muzeum służył dom rodzinny artysty, jednak aby móc nazwać go prawdziwym muzeum obiekt był zbyt mały. Koniec końców jednak, Fundacja Böckstiegel ogłosiła konkurs aby stworzyć muzeum z prawdziwego zdarzenia. Nowy budynek ma przypominać o znaczeniu artysty, który był jednym z najważniejszych przedstawicieli późnego ekspresjonizmu w Republice Weimarskiej.

Podobnie jak artysta, któremu jest dedykowany, nowy budynek Muzeum Böckstiegel jest osadzony w rolniczym otoczeniu, a jednocześnie uderzająco nowoczesny.

Cały budynek otaczają pola i łąki oraz drzewa owocowe, dając wyraz otoczeniu w jakim tworzył artysta. Pomiędzy trawami znajdują się ścieżki edukacyjne. Natomiast przy ścieżce znajduje się „zielona klasa” do edukacji muzealnej z widokiem na dom narodzin Böckstiegela. Dla wygody odwiedzających postawiono tam surowe proste ławki zewnętrzne oraz stoły piknikowe. Prosty charakter ławek i stołów tylko podkreśla naturalność otoczenia.

Zdjęcia - Claudia Dreyße

  

Czytany 1047 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 grudzień 2019 15:30

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.