środa, 19 kwiecień 2017 13:27

Mała architektura z gliny

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W wielu kulturach uważa się, że człowiek powstał z gliny, następnie z gliny człowiek tworzył przedmioty użytku codziennego, naczynia.

Glina istniała od wieków, istnieje nadal, i na pewno pozostanie wśród nas, moglibyśmy nawet nazywać ją wschodzącym materiałem, każda cywilizacja odkryła ją sama, a więc była opowieścią, świadkiem i dowodem wielu historii życiowych wielu gospodarstw domowych.
Projektanci Pedro i Juana z Meksyku zdecydowali się na wykorzystanie garnków glinianych jako przedmiotu projektu Archivo Pavillon, który został wytworzony i wykorzystany jako materiał architektoniczny. Glina miała wrócić na ziemię, miała być otoczona przez ziemię, wypełniona roślinami aby stworzyć żywy pawilon, który będzie rosnąć i pleśnieć, a kiedy nadejdzie czas, będzie można go zerwać. Żywy pawilon będzie można jak w dawnych czasach, rozłupać w drobny mak tak aby okruchy znów wróciły do ziemi.
Tak z garnków glinianych powstała altana pawilon, części tej altany mogą służyć jako ławki miejskie czy stoły uliczne. Czy można to nazwać ekologiczną małą architekturą?

Zdjęcia - Moritz Bernoully
Czytany 564 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 luty 2018 09:50

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.