wtorek, 02 kwiecień 2019 10:42

Meble miejskie w przestrzeni publicznej francuskiego miasteczka

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Meble miejskie w przestrzeni publicznej francuskiego miasteczka Meble miejskie w przestrzeni publicznej francuskiego miasteczka
Breuil-Bois-Robert to małe miasteczko liczące zaledwie 800 mieszkańców, położone w zachodniej części Paryża. Wspólnota chciała wprowadzić nowe życie na swój główny plac, w związku z pojawieniem się młodych gospodarstw domowych w mieście. Plac, nazwany Place des Tilleuls, musiał wrócić do Village Square, na nawo stać się intensywnym rdzeniem miejskiego życia w skali wiejskiego miasteczka.

Głównym celem było zminimalizowanie powierzchni parkingowej, ograniczając ją do pozycji peryferyjnej. Następnie można było zaprojektować park, aby przywrócić wartość istniejącym stuletnim lipom i otworzyć widok na wzgórza Vaucouleurs. Powstały nowe szerokie ścieżki przecinające plac, aby zapewnić dostępność dla osób niepełnosprawnych. Przy ściskach ustawiono ławki i kosze miejskie. Rozmieszczenie pieszych traktów definiuje pięć głównych przestrzeni na placu: podwórko ratusza, zewnętrzny dziedziniec kościoła, plac zabaw, boisko sportowe i promenadę. Ta otwarta przestrzeń jest szczególnie interesująca ze względu na wiele efemerycznych działań, które mają tam miejsce (kino na wolnym powietrzu, turnieje sportowe, koncerty). Promenada jest wykorzystywana codziennie jako główne wejście do lokalnej szkoły podstawowej i zapewnia spokojną przestrzeń, gdzie dzieci i rodzice mogą spędzić czas w odnowionym miejskim centrum Breuil-Bois-Robert.

Projekt zlecono fachowcom projektantom Espace Libre, ma to szczególne znaczeni gdyż udało im się nadać nowoczesny nowopowstałej przestrzeni jednocześnie zapewniając sporo połączeń ze starą architekturą, przez co projekt jest spójny. Zbyt często się widzi małomiasteczkowe place projektowane przez nie mających o tym pojęcia ani niezbędnego doświadczenia urzędników.

Uderza prostota projektu, odpowiednia dla małego miasteczka, bez nadmiaru, skromnie, a zarazem wygodnie. Ławki miejskie zostały wykonane w całości z drewna, ławki miejskie stanowią zwykłe drewniane skrzyni nadające przestrzeni nowoczesności. Bogatsze w formie już są kosze miejskie ale jest to jak najbardziej uzasadnione wymogami dotyczącymi funkcjonalności i ergonomii użytkowania. Kosze miejskie z elementami metalowymi, są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Projket - Espace Libre
Zdjęcia - Julien Falsimagne

Czytany 1212 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 maj 2019 10:57

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.