piątek, 03 sierpień 2018 08:07

Meble uliczne w Szwecji. Projektowanie małej architektury z uwzględnieniem architektury otaczających budynków jako istotne wyzwanie dla projektantów

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
 Meble uliczne w Szwecji Meble uliczne w Szwecji
Brunkebergstorg to jest plac położony w jednej z najbardziej centralnych części Sztokholmu. Obszar, któremu od wielu lat poświęcano mało uwagi. Plac znajduje się na równoległej do głównej ulicy handlowej w Sztokholmie, Drottninggatan, gdzie codziennie przechodzą tysiące ludzi. Mimo to bardzo niewielu ludzi korzystało lub przejeżdżało się obok placu, mimo że znajduje się zaledwie jedną przecznicę dalej.

Postanowiono to zmienić. Celem renowacji było stworzenie głównego miejsca spotkań w mieście o przemyślanym wzornictwie, łączącym historię placu z nowoczesną teraźniejszością. Ważnym aspektem było zwiększenie liczby osób i ruchu w całej przestrzeni. Na palcu stworzono nowe przestrzenie do nowych aktywności, przy czym powstały też trzy nowe hotele z restauracjami i barami z miejscami do siedzenia na zewnątrz, dzięki czemu na plac wróciło życie.

Ważnym tłem dla placu jest Riksbank, bank centralny Szwecji, wizualnie najbardziej dominujący budynek w okolicy. Dlatego był to najważniejszy punkt odniesienia dla projektantów. Jest to bardzo istotna informacja. W ten sposób powstał tak jakby salon przed wejściem do banku, świetnie wkomponowany w otoczenie.

Meble uliczne stanowią cztery duże, delikatnie zaokrąglone formy wykonane z konglomeratu kamiennego, obsadzone drzewami magnolii, którym towarzyszą okrągłe ławy wokół fontann. Projekt zaspokaja potrzeby siedzenia, formalne i nieformalne dla wszystkich grup wiekowych, drzewa dają przyjemny cień, zaprojektowano sporo światła i fontanny, aby na różny sposób doświadczać tej przestrzeni.

Zdjęcia - Robin Hayes
Czytany 707 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.