piątek, 25 październik 2013 07:48

Most z pomysłową ławką

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Most Festina Lente (z łac. szybko, wolno ) przywołujący wrażenie lekkości, zwinności, elastyczności przyczyniając się do przypadkowych kontaktów pomiędzy wszystkimi obiektami i ludźmi. Podstawową ideą mostu jest związek świecki i duchowy, ustanowienie równowagi pomiędzy lewą i prawą stroną.

Ciekawy pomysł, kilka produktów w jednym, mamy próg zwalniający dla rowerzystów, mamy ciekawą architekturę, jest daszek na wypadek gdyby spacerowiczów niespodziewanie złapał deszcz, mamy ławeczkę, na której można przeczekać wspomniany deszcz albo przy ładnej pogodzie kontemplować widoki. Ma też ciekawy pomysł, rozwiązanie ławeczki. Można na niej przysiąść jednak nie sposób położyć się, zasnąć.

Jest to ciekawe rozwiązanie starego problemu, bowiem ławki przyciągają nie tylko spacerowiczów turystów ale także bezdomnych, którzy natomiast odstraszają skutecznie zwiedzających. Tak więc zamiast spełnić funkcje przyciągające ludzi mogą spowodować, że ludzie będą unikać takich miejsc. Tak więc zrobienie ławki w postaci wałka rozwiązuje problem zasiedzenia ławki ale zarazem powstały też wartości dodane, te estetyczne, artystyczne, designerskie, ławka wygląda bardzo nietypowo i ciekawie, a zarazem ładnie. Pozostaje tylko pytanie jak długo można na niej usiedzieć. Czy taka ławka nadaje się tylko aby przysiąść na niej na krótką chwile, czy jednak może na dłuższą chwilę. Możemy się o tym przekonać dopiero jadąc do Bośni do Sarajewa, bo tam się znajduje ta ciekawa konstrukcja.

Architekci: Adnan Alagić, Bojan Kanlić & Amila Hrustić Lokalizacja: Sarajewo, Bośnia i Hercegowina, 2012 Fotografie: Courtesy of Adnan Alagić, Bojan Kanlić & Amila Hrustić

Czytany 3020 razy Ostatnio zmieniany piątek, 25 październik 2013 08:01

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.