niedziela, 22 kwiecień 2018 08:14

Na terenie Mazur wybudowano ścieżkę rowerową świecąca po zmroku

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na terenie Mazur wybudowano ścieżkę rowerową świecąca po zmroku Na terenie Mazur wybudowano ścieżkę rowerową świecąca po zmroku
Efekt został uzyskany dzięki luminoforom znajdującym się w nawierzchni. Za dnia luminofory „gromadzą energię” aby móc świecić w nocy. Za dnia ścieżka rowerowa ma kolor niebieski. Kolor niebieski jest nieprzypadkowy, miał się komponować z otoczeniem ale także mieć wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników ścieżki. Nawierzchnia została zaprojektowana w laboratorium w Pruszkowie w przedsiębiorstwie TPA Sp. z o.o.

Innowacyjne jest to, że ścieżka nie potrzebuje żadnego zewnętrznego zasilania. Luminofory ładują się za dnia i mogą świecić aż 10 godzin po zmroku. Niestety ścieżka ma na razie tylko 100 metrów a także przeciwników, którzy martwią się, ze na takiej ścieżce rowerzyści będą jeździli z wyłączonymi światłami co może mieć efekt odwrotny od zamierzonego.

My natomiast zachęcamy aby przy okazji każdej nowopowstałej ścieżki rowerowej dbać o odpowiednie zaplecze mebli miejskich. Przy ścieżce rowerowej obowiązkowo powinny się znaleźć wygodne w użytkowaniu i zapewniające optymalne bezpieczeństwo stojaki rowerowe ale także ławki miejskie i kosze uliczne. Dobrze jest już na wstępie zaplanować wszelkie potrzebne elementy wyposażenia przestrzeni aby potem były one spójne pod względem estetycznym ale także aby były w pełni funkcjonalne.

Zdjęcia - http://gazetaolsztynska.pl
Czytany 759 razy Ostatnio zmieniany środa, 22 sierpień 2018 09:08

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.