wtorek, 07 styczeń 2014 14:23

Najlepsze ławki publiczne to znane od zawsze kłody drewniane

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jak dobrze wydać pieniądze pokazali Kanadyjczycy rewitalizując nabrzeże w Thunder Bay. Patrzę na to i nie mogę się powstrzymać przed westchnieniem dlaczego tak nie można w naszej Polsce?
Bardzo przypadł mi do gustu ten projekt. Nie widać w nim marnotrawstwa. Wszystko zostało zaprojektowane ze smakiem, z dbałością o formę ale bez zbędnej rozrzutności. Projekt dodatkowo jest bardzo dobrze wpisany w otaczającą przystań przyrodę. Dodatkowo stworzono mnóstwo miejsc do siedzenia dla użytkowników, siedzisk rozmieszczonych bardzo przemyślanie czyli w miejscach atrakcyjnych pod względem widokowym.

Ciekawy pomysł miał architekt Brook McIlroy na amfiteatr. Otoczył on zwykły trawnik kamiennymi klocami a dookoła porozstawiał kłody drewniane zamiast ławek miejskich. Dzięki temu pan architekt rozwiązał również palący problem zasypiania bezdomnych na ławkach parkowych bowiem na kłodzie trudno zasnąć.

Ciekawy pomysł miał również architekt tworząc okrągły plac zieleni przed wejściem na kamienny falochron i ustawiając na nim trzy ławki, wykorzystując cudowny naturalny punkt widokowy. Będzie to miejsce na pewno często odwiedzane. Ławki są oczywiście niskie, betonowe, piszę oczywiście, bo to konkretnie miejsce jest pewnie narażone na duże wiatry jak i zalanie woda tak więc ławki musza być ciężkie nie do zwiania ani nie do zmycia, wymycia przez fale.
Cały projekt wygląda nowocześnie a zarazem naturalnie. Projektant miał bardzo humanistyczne podejście. Nie ma wątpliwości, że park jest przeznaczony dla ludzi dla spełniania ich potrzeb rekreacji, zachwytu przyrodą.
Otwarcie parku w 2011 zakończyło się rekordową frekwencją. W związku z rewitalizacją powstało wiele nowych firm a sam projekt otrzymał ponad dziesięć prestiżowych nagród.

W ramach projektu powstało wiele elementów przestrzeni publicznej takie jak ławki, ławy, ławeczki, siedziska parkowe, szlaki turystyczne, punkty widokowe, odnowiono budynek Centrum Sztuki, powstał Pawilon Wodnego Ogrodu tj. restauracja a zarazem centrum zdarzeń, powstał rynek i Plac wybrzeża – wielofunkcyjna przestrzeń, stworzono Skate Bard Park, powstałą Marina z przystanią na 276 miejsc i wiele innych.

Czytany 3654 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 styczeń 2014 11:46

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.