poniedziałek, 26 sierpień 2019 13:26

Nowoczesny skwer miejski

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Nowoczesny skwer miejski Nowoczesny skwer miejski
Almen Square położony jest nad brzegiem rzeki Klar w średniej wielkości szwedzkim mieście Karlstad. Ta część miasta ma sporą wartość historyczną, jej atrakcja jest także nadrzeczna promenada, która biegnie przez centrum Karlstad. Plac Almen ma zatem strategiczne położenie, zespaja miasto z rzeką i określa teren „starego miasta”. Plac Almen oferuje wspaniałe widoki, aktywne życie miejskie i jest przystankiem dla transportu publicznego na rzece; tak zwany autobus statkiem.

Skwer był kiedyś tylko pustą przestrzenia na mapie. Dziś skwerowi przywrócono solidne cechy parku osiedlowego, takie jak ławki do siedzenia, przestrzeń do wpatrywania się, miejsce na zabawę i odpoczynek. Jest to średniej wielkości plac, położony nad rzeką, do codziennego użytku. Punktem centralnym placu jest istniejące wiąz, Ulmus glabra, który jako gatunek nie jest zbyt powszechny z powodu śmierci holenderskiego wiązu. To drzewo zapewnia miejskiej stronie bujną zieleń, dużą objętość i sezonowość.

Drzewo jest wpisane w ramkę z litego granitu, służącą jako donica miejska, ale granitowy kontur donicy służy również do siedzenia. Granitowe obrzeże donicy zostało zaprojektowane do wysokości siedziska ławek parkowych, aby umożliwić nieformalne siedzenie w różnych kierunkach. Na placu ustawiono serie ośmiu bloków z litego granitu, wykrojonych dość nietypowo w celu zaoferowania różnych sposobów ich wykorzystania: do siedzenia / wspinania się / zabawy. Na granitowych blokach pełniących funkcję ławek miejskich, stołów piknikowych, artysta Carl Boutard przymocował rzeźby z brązu w kształcie brązowych replik części roślinnych, które są znaleziskami z tego miejsca.

Przestrzeń ta jest schludna, spójna i cieszy oko. Zdecydowanie zachęca do jej eksplorowania. Aż chce się usiąść na takim bloku/ ławce parkowej i zapatrzeć w dal, dać odpłynąć myślom, odpocząć.

Zdjęcia i Projekt - Thorbjörn Andersson i Sweco Architekci

Czytany 1204 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 październik 2019 13:33

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.