środa, 30 marzec 2016 06:34

Park ławek żaglówek

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

LesAteliers Guyon zaprojektował grupę ławek, które znajdują się wzdłuż brzegu Rzeki Świętego Wawrzyńca w mieście Verchères w Kanadzie, tak powstał park żaglówek. Felix Guyon po przeprowadzce pod Montreal do Verchères, został poproszony o stworzenie pomnika ku czci założycieli miasta 1670 roku. W tamtych czasach głównym środkiem transportu były statki napędzane poprzez wodę i wiatr, to zainspirowało projektanta.

Koncepcja była prosta: stworzyć dzieło, na którym użytkownicy mogliby wygodnie usiąść i kontemplować dźwięki wiatru i fal majestatycznie płynącej wzdłuż miasta rzeki. Projektant chciał stworzyć pamiątkę pełniącą jednocześnie funkcję funkcjonalnych mebli ulicznych.

Konstrukcja ławek została starannie przemyślana. Miała przypominać majestatyczne żagle, uwzględniając jednocześnie panujące w Montrealu warunki pogodowe gdzie wiatr może osiągać 90 km na godzinę. Natomiast mgła, smog, śnieg i lód mogą być bardzo obfite ze względu na bliskość rzeki. Ponadto, ze względów estetycznych i ergonomicznych, ławki musiały być przechylona o 10 stopni – pełniąc dwie funkcje - sprawiając wrażenie żagli pchanych przez wiatr oraz będąc wygodnie ukształtowanych dla użytkowników. Aby konstrukcja wytrzymała swoją wagę i napór wiatrów zastosowano bardzo solidne fundamenty. Do konstrukcji siedzisk i oparć ławek wykorzystano dębinę z której kiedyś budowano łodzie i beczki. Jest to kolejne nawiązanie do historii.

Tak, dzięki zbiorowej pracy powstał pomnik, jednocześnie poetycki i strukturalnie niezawodny z którego wszyscy mogą być dumni.

Zdjęcia -LesAteliers Guyon

Czytany 1469 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 kwiecień 2016 06:55

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.