piątek, 18 sierpień 2017 09:05

Parklet - nowa przestrzeń publiczna idealna do zagospodarowania małą architekturą

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Parklet w Sao Paulo Parklet w Sao Paulo
Parklet to jest miejsce parkingowe służące jako przedłużenie chodnika, które funkcjonuje jako przestrzeń publiczna do spędzenia wolnego czasu. Tak więc, podczas gdy dwa miejsca parkingowe na ulicy są wykorzystywane przez 40 osób dziennie, parklet w tym samym czasie obsługuje około 300 osób, promując jednocześnie interakcje społeczne wśród obywateli i publicznego wykorzystania przestrzeni, nie tylko dla samochodów.

Małe interwencje społeczne mają duży zasięg w przekształcaniu przestrzeni. Przenoszą istotę miasta do małego miejsca, które może służyć do spędzania czasu wolnego, odpoczynku, czytania książek, poznawania nowych ludzi, a zwłaszcza nie służyć żadnemu z nich, a jednocześnie wielu innym rzeczom, to jest piękno demokratycznego wykorzystania przestrzeni publicznej.

Ratusz w São Paulo ma podręcznik zawierający wskazówki dotyczące projektowania parkletów i parkingów, a wytyczne te są podstawą do zatwierdzenia prawnego.

Parklety tworzy się według konkretnych wytycznych służących ergonomii i bezpieczeństwu jak np., że barierki powinny mieć wysokość1,2m a także wszelki ogrodzenia powinny być na tyle ażurowe aby zapewnić wizualna przepuszczalność, tak aby ulica i pojazdy się po niej poruszające buły widoczne.

W Sao Paulo na terenie parkletów usatwia się stoły parkingowe, stojaki rowerowe. U nas w miejsca parkingowe są zatępowane przez bary, kawiarnie czy restauracje w celu zwiększenia użytkowej powierzchni komercyjnej. Czas najwyższy aby przestrzeń do parkowania zapełnić mała architekturą ogólnie dostępna.

Czytany 1643 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 luty 2018 09:47

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.