czwartek, 27 październik 2016 12:40

Piękne krzesła miejskie na placu Carme w Hiszpanii

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Piękne krzesła miejskie na placu Carme w Hiszpanii David Closes

Przebudowa placu Carme w centrum katalońskiego miasta Manresa w strefie dla pieszych. Plac Carme powstał sto lat temu, w wyniku rozbiórki bloku mieszkalnego, posiada dużą różnicę wysokości pomiędzy dwiema ulicami. Różnica w wysokości pomiędzy dwoma bokami miała kąt nachylenia 13%. Pod koniec dwudziestego wieku plac został powiększony w wyniku rozbiórki północnej grupy budynków.

Ten nowopowstały obszar, aż do realizacji nowego projektu, pozostał nieutwardzony. W projekcie zaproponowano paski poprzeczne utworzone z nawierzchni granitowej, które razem z sąsiednimi ulicami, tworzą kontrastujące dywany na bokach kwadratu, pozostawiając chropowatą nawierzchnię z betonu i kamienia w strefie centralnej (współczesna reinterpretacja jednego z historycznych chodników miasta). zdefiniowania zalesione niewielkim wzniesieniu.

W północnej części placu – najbardziej nasłonecznionej ustawiono meble uliczne, a także posadzono drzewa. Meble, o których mowa to piękne ławki, krzesła wykonane ze specjalnie rdzewiejącej stali, odpowiednio zakonserwowanej, aby ten proces nie postępował dalej. Na siedziskach zamontowano elementy drewniane. Ustawione krzesła miejskie sowim kształtem nawiązują do pochyłego ukształtowania terenu, trzeba przyznać że wyglądają jak małe dzieła sztuki. Zbudowano też jedną długą ławkę, wykonana z kamienia. Ławka ta nie ma oparcia, co ułatwia do niej dostęp oraz zapewnia funkcjonalność. Reszta placu pozostała wolna od stałych elementów w celu umożliwienia tradycyjnego działania rynku, szczególnie w okresie świątecznym.

projekt i zdjęcia - David Closeskrzesła miejskie

Czytany 737 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 październik 2016 13:02

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.