wtorek, 02 styczeń 2018 13:46

Piękne ławki z litego drewna na terenie uczelni w Aarhus

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Aarhus to drugie pod względem wielkości miasto Danii. Ważny port morski i węzeł kolejowy. W tym mieście Marianne Levinsen Landskab stworzyła fantastyczny projekt przestrzeni zewnętrznej wokół budynku Navitas, Szkoły Inżynierii i Inżynierii Technicznej w Aarhus, zapraszając miejskie życie do portu.

Dominującym elementem krajobrazu jest charakterystyczna tarasowa platforma wzdłuż portu oraz wewnętrzne dziedzińce, które tworzą zielone oazy pośrodku dużego budynku. Drogę prowadzącą do wody tworzą duże schody, których krawędzie i płaskie powierzchnie stwarzają różne możliwości wykorzystania ich siedzenia. Tak jak nasze schodni nad Wisłą w Warszawie. Na schodach posadzone są wysokie srebrne wierzby, co nadało otoczeniu odpowiedniego balansu między budynkiem i otwartą przestrzenią, a także dając cień i schronienie. Srebrne wierzby wzmacniają niepowtarzalny charakter tego miejsca, a srebrne odcienie liści mienią się podobnie jak woda w około w blasku słońca. Drzewa oświetlane są wieczorami od dołu - i pojawiają się w ciemnościach jako lekkie i lśniące chmury nad rynkiem.

Uwagę przykuwają również długie ławki miejskie wykonane z litego drewna. Każda ławka to jeden duży kloc drewna. Ławki są niemalowane, nieimpregnowane, również mocno spękane, widać na nich ślady degradacji biologicznej i to stanowi ich główny atut, naturalność. W miejscach gdzie ławki zaczęły pękać zanadto poskręcano je specjalnymi blachami stolarskimi, co tylko dodaje im jeszcze więcej uroku.

Czytany 669 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 styczeń 2018 14:40

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.