poniedziałek, 22 czerwiec 2015 07:51

Plac Praw Człowieka zaprojektowany przez Valentien + Valentien

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Monachium znajduje się plac Praw Człowieka. Inspiracją do jego powstania była chęć stworzenia kameralnej enklawy dla publiczności. Posadzono drzewa iglaste, które rozmieszczono bardzo nieregularnie.

Główny charakter nadają parku naturalne, miękkie materiały jak drewno, piasek, roślinność. Plac składa się z dwu części łącząc je zarazem tj. z części prywatnej i z części publicznej. Duża ława znajdująca się w centrum wskazuje na wyraźny podział przestrzeni, mimo to ma być to tylko wrażenie optyczne, gdyż przestrzeń jest dostępna dla wszystkich.

Surowość okolicznych budynków jest osłabiana przez kępę brzóz stojących przy tarasie kawiarni nadających zauważalnej lekkości przestrzeni.

Korony drzew tworzą niezwykły wzór cienia na bruku. Ta żywa gra światła i cienia nadaje przestrzeni śródziemnomorskiego klimatu. Pod drzewami, w zachodniej części parku, stoją ławki wykonane z jednolitych klocków szczotkowanego drewna dębowego. Ławki są pogrupowane w rzędy. W południowej części szeroka ściana kończy park. Funkcjonuje ona jednocześnie jako balkon, punkt widokowy i zaprasza, aby cieszyć się wspaniałym widokiem na okolicę i Alpy.

Architektura krajobrazu i zdjęcia: Valentien + Valentien (Christoph Valentien, Donata Valentien)
Lokalizacja: München-Riem Messestadt
Projekt oświetlenia: Kolbe + Sekles
Meble (ławki): Thomas Rösler

Czytany 1353 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 czerwiec 2015 13:19

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.