czwartek, 28 styczeń 2016 14:59

Plac zabaw, park zaopatrzony w niezbędne meble miejskie zamiast parkingu

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Plac zabaw, park zaopatrzony w niezbędne meble miejskie zamiast parkingu. Otwarcie Taby Torg otworzyło nowy rozdział w dziejach miasta Taby nieopodal Sztokholmu.
Miasto Taby było częścią szwedzkiego programu, wykonanego w 1960 roku, którego celem było zbudowanie miliona apartamentów aby rozwiązać ogromny problem braku mieszkań. Program był niezwykle udany, zapewnił nowe mieszkania ale szybko powstał nowy problem, nowe osiedla nie miały zaplanowanych miejsc z gromadzeń, przestrzeni gdzie mieszańcy mogli by się spotykać. Na początku nowego tysiąclecia gmina Taby zdecydowała się na stworzenie miejskiej strategii wspierania miejskiego życia. Strategia ta doprowadziła do przekształcenia parkingu przy centrum handlowym na plac, gdzie obywatele mogliby się spotykać i współtworzyć życie miejskie społeczne i kulturowe. Plac miał być nowym sercem Taby jego nową tożsamością.

Główna koncepcja zakładała stworzenie multifuncjonalnej przestrzeni miejskiej. Taby Torg to nie tylko zwykły plac. Został on podzielony na 6 mniejszych kwadratów, stwarzających szereg różnych możliwości. Jest skwer ławek parkowych zagospodarowany w wiele różnych miejsc do siedzenia, zapraszających by usiąść i cieszyć się słońcem.

Na rynku stworzono przestrzeń do handlu i wszelkiego rodzaju pchlich targów. Stworzono oddzielne przestrzenie dla wydarzeń kulturalnych, koncertów i teatrów. Pomarańczowa przestrzeń to plac zabaw dla dzieci z bezpieczną miękką nawierzchnią oraz120 dyszami wodnymi, tworzącymi największą fontannę w Szwecji.

Na całej przestrzeni rozmieszczono wiele świateł i mebli miejskich które również biorą udział w dzieleniu a zarazem integrowaniu placu. Nie zabrakło koszy ulicznych a także stojaków rowerowych. Wszystkie elementy zostały zaprojektowane z myślą o tej konkretnej realizacji, tworząc wizualną całość.

Ta dynamiczna codziennie zmieniająca się przestrzeń stworzona zarówno dla dużych imprez jak i dla małych codziennych czynności – jest to otwarte zaproszenie do życia w mieście.

Projekt PLAYFORM
Zdjęcia - Wichmann+Bendtsen oraz Åke Lindmann

Czytany 1575 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 luty 2016 15:07

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.