wtorek, 14 sierpień 2018 08:20

Schody jako wielofunkcyjny element małej architektury

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Schody jako wielofunkcyjny element małej architektury Schody jako wielofunkcyjny element małej architektury
Projektanci z rankinfraser architektura krajobrazu zostali zaproszeni do zaprojektowania rewitalizacji centrum Glasgow wraz z terenem uniwersyteckim znanym jako College Hill które wraz z rzeką definiują Glasgow.

Od samego początku projekt ten był czymś więcej niż projektowaniem krajobrazu dla potrzeb kampusu. Chodziło o to, jak ta publiczna inwestycja może przyczynić się dla Glasgow: społecznie, urbanistycznie, ekologicznie, wprowadzając nowe życie na teren uczelni a także do miasta. Projekt przestrzeni miał też na celu stworzyć jednolitą spójność kampusu, jednocześnie biorąc pod uwagę topografię, kontekst i architekturę obu lokalizacji. Ta jedność wyraża się poprzez powtarzanie elementów, takich jak prefabrykaty betonowe i ogrody leśne, przy jednoczesnym użyciu specyficznych dla miejsca materiałów i gatunków roślin.

Kampus miejski w Glasgow znajduje się na wzgórzu z widokiem na miasto. Projekt krajobrazu obejmuje wiele typologii krajobrazu, w tym: park publiczny, miejską przestrzeń publiczna, deptak, zamknięty ogród z drzewami oraz kameralne tarasy i ogrody na dachach. Zespół projektowy jako myśl przewodnią przyjął koncepcję "krajobrazu służącego edukacji". Przyznano, że nauka odbywa się teraz na wiele sposobów, a cały krajobraz ma stwarzać możliwości formalnego i nieformalnego socjalizowania się i uczenia się.

Cokolwiek ustawiono trochę ławek zarówno betonowych jak i namurkowych siedzisk przy donicach, to jednak funkcje typowych ławek miejskich przejęły ukształtowane kaskadowo trawniki a przede wszystkim piękne, gigantyczne schody. Nie zapomniano o koszach, postawiono piękne eleganckie kosze betonowe, wszystko w kolorystyce naturalnej, współgrającej z otoczeniem.

Zdjęcia - rankinfraser landscape architecture
Czytany 359 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 listopad 2018 08:59

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.