poniedziałek, 18 kwiecień 2016 08:52

Skwer miejski jako Ogród Pamięci

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dobrze zaprojektowana przestrzeń miejska to może być tylko mały skwer ale może mieć ogromny wpływ na życie okolicznych mieszkańców. Dobrze zaprojektowana przestrzeń miejska to też nie jest tylko domena dużych miast.

W Marburgu mieście liczącym ok. 80 tysięcy mieszkańców powstał Ogród Pamięci. Ogród ma przypominać o pogromie nocy 9 listopada 1938 roku, kiedy to zostało spalonych wiele synagog i nasiliły się prześladowania Żydów. Ogród ma zachęcać do dialogu i wymiany doświadczeń, gdyż ten proces zdaniem twórców pomnika może zapobiec w przyszłości tego rodzaju akcjom.

Ogród pamięci powstał w miejscu gdzie stała dawna synagoga. W ogrodzie posadzono tylko róże w czerwonym kolorze, gdyż tylko te kwiaty kiedyś można było hodować w obrębie murów Jerozolimy. Centralną część skweru stanowi trawnik w kształcie kwadratu a okala go betonowy chodnik na podwyższeniu, pełniący jednocześnie rolę ławy miejskiej. W ten sposób stworzono dużo miejsca do siedzenia na jednej kwadratowej ławie, zamiast wielu ławek miejskich. Osiągnięto jednocześnie cel, wszyscy korzystający z nich mają dobrze się widzieć. Ta świadomość obecności innych ma właśnie zachęcać do interakcji, dialogu i wymiany doświadczeń, a także zapobiegać wykluczeniom.

Główny projekt i nadzór - scape Landschaftsarchitekten GmbH
Zdjęcia - Christian Ahlborn

Czytany 2812 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 kwiecień 2016 09:19

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.