piątek, 21 luty 2014 11:12

Słupki uliczne i ich znaczenie w małej architekturze

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zaprojektowana przez architektów z zespołu D-R-A-F-T, przebudowa placu w miejscowości Sežany na Słowenii, ukończona została w 2013 roku. Projekt obejmuje teren o powierzchni 3000m ².
Główną ideą było nałożenie na siebie, skrzyżowanie przestrzeni geometrycznych powstałych w różnych okresach historycznych. Połączenie a zarazem uwydatnienie niezależnych historii tego miejsca.

Mi się natomiast bardzo podoba, że włożono wiele wysiłku w zadbanie o tak niewielki skwer. Tak naprawdę jest to jedno drzewo i trawnik dookoła niego, a jednak dzięki temu projektowi przestrzeń wygląda barwnie i ciekawie. Na trawniku ustawiono trzy ławki kamienne z drewnianymi siedziskami. Aby efekt zieleni był jak najmocniejszy do ławek dochodzą tylko skąpo położone płytki chodzikowe, dzięki czemu siedzący mogą mieć wrażenie, ze siedzą bezpośrednio na trawie.

Dużo uwagi też poświęcono na zaprojektowanie ulicznych słupków odgradzających. Słupki te oddzielają cześć pieszą skweru od ruchu ulicznego, ich funkcja jest dość oczywista i takie słupki odgradzające można spotkać wszędzie na całym świecie. Jednak nie będą to takie same słupki odgradzające, gdyż te zostały starannie zaprojektowane. Maja prostą formę, jednak ich krawędzi górne zostały estetycznie zaoblone, zwalcowane. Drugim bardzo estetycznym akcentem jest sposób w jaki słupki odgradzające zostały wpuszczone w płyty chodnikowe. Słupki nie zostały po prostu przykręcone do płytek albo zabetonowane pomiędzy nimi, każda płytka chodnikowa została specjalnie wyfrezowana pod wymiar słupka odgradzającego.

Myślę, że jest to dobry przykład małej, wielkiej architektury miejskiej.

Czytany 3654 razy Ostatnio zmieniany piątek, 21 luty 2014 11:34

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.