wtorek, 30 kwiecień 2019 04:16

Ukraiński park innowacji pełen ciekawej, szytej na miarę, małej architektury

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ukraiński park innowacji pełen ciekawej, szytej na miarę, małej architektury Ukraiński park innowacji pełen ciekawej, szytej na miarę, małej architektury
UNIT.City to pierwszy ukraiński park innowacji i jedno z największych ośrodków innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Centrum zostało założone w 2016 r. na terenie dawnej Fabryki Motocykli w Kijowie. W 2000 roku fabryka została zamknięta a teren opustoszał. Postanowiono zrewitalizować tę przestrzeń.

Głównym celem było stworzenie parku innowacji i globalna rewitalizacja 24 hektarów przestani publicznej.

Głównymi użytkownikami przestrzeni są młodzi specjaliści IT i wynalazcy, którzy pracują nad startupami lub studiują tutaj. Istnieją inkubatory przedsiębiorczości dla startupów.

W wyniku rewitalizacji stworzono przestrzeń, w której każdy czuje się mile widziany, co powoduje samorozwój i samodoskonalenie oraz integrację społeczną.

Struktura projektu łączy różną architekturę z ujednoliconym obrazem. W samym centrum placu znajdują się donice z usypanymi zielonymi kopcami wokół drzew. Na brzegach donic zamontowano drewniane siedziska tworząc ciekawe, nieregularne ławki publiczne. Pozostały obszar podzielono, wydzielając przestrzeń do pracy, do spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu w pobliżu szkoły, kawiarni i centrum biurowego. W okolicy znajdują się także tereny zielone do aktywności fizycznej. Szczególną uwagę zwrócono na szczegóły: indywidualnie zaprojektowane balustrady z wbudowanym światłem, indywidualnie zaprojektowane zewnętrzne kosze na śmieci i ławki. Tam gdzie teren jest urozmaicony, na zboczach skarpy wykorzystano ukształtowanie terenu aby stworzyć oryginalne wkomponowane w teren ławki z wysokim oparciem.

Nowo powstała przestrzeń publiczna jest aktywnie wykorzystywana w zupełnie różnych scenariuszach. Od 2017 r. na terenie UNIT.City zorganizowało ponad 400 wydarzeń: wykładów, spotkań networkingowych, wystaw itp. Przestrzeń publiczna tętni życiem od rana do nocy. Mieszkańcy pracują i odpoczywają na świeżym powietrzu w ciągu dnia, a wieczorem zbierają się na placu, by grać na gitarze i spędzać czas.

Zdjęcia - Ivan Avdeenko
Projekt - Kotsiuba

Czytany 1357 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 czerwiec 2019 04:54

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.