środa, 23 maj 2018 12:41

Współczesny amfiteatr jako element małej architektury

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Współczesny amfiteatr jako element małej architektury Współczesny amfiteatr jako element małej architektury
W ramach szerszego projektu rewitalizacji historycznego pierścienia, głównej alei w Moskwie, biuro projektowe Djao-Rakitine otrzymało zlecenie opracowania projektu nowego placu miejskiego. Wyjątkową okazją do stworzenia nowego rodzaju otwartej przestrzeni dla Moskwy była obecność pozostałości archeologicznych Białej Ściany, która otaczała starą Moskwę (Białe Miasto).

Powstały projekt wykorzystał ten historyczny element do stworzenia pełnego energii, centralnego punktu tego obszaru. Projekt miał na celu ukazanie, przywrócenie dawnej obecności Białej Ściany i stworzenie wizualnej ciągłości z promenadą głównej alei. Stroma ściana, tworząca skarpę, równoległa do sąsiedniej ulicy zapewniła balkon widokowy na wykopaliska archeologiczne. Uwzględniając ograniczenia wynikłe z istniejącej różnicy poziomu gruntów, utworzono zakrzywiony amfiteatr, który łączy niższy poziom historycznej ściany z poziomem ulicy.

Schody amfiteatru zapewniają dostępność i widoczność białej ściany jednocześnie oferując miejsce, w którym ludzie mogą usiąść i się spotkać. Takie rozwiązanie w naturalny sposób zapewnia miejsce do organizacji wydarzeń publicznych. Na schodach, pełniących także funkcję ławek w pewnych ostępach umieszczono drewniane siedziska, które pozwolą korzystać z tego miejsca nawet przy niższych temperaturach, drewno jest dobrym izolatorem. Na schodach znalazły się także małe donice z trawą, akcent zielni, przełamujący efekt betonowej pustyni. Aby dodać jeszcze trochę akcentów zielni po skarpie puszczono winorośl.

Zdjęcia - Olga Alexeyenko
Czytany 880 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.