piątek, 19 styczeń 2018 14:28

Zestaw mebli miejskich PopUp Waves

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Zestaw mebli miejskich PopUp Waves Zestaw mebli miejskich PopUp Waves
PopUp Waves to tymczasowy zestaw mebli miejskich, który ma wypełnić luki w przestrzeni publicznej.

Skwery i parki często narażone są na ekstremalne różnice w użytkowaniu ich ze względu na różne pory roku, dodatkowo w okresach zimowych meble ulegają znacznemu zniszczeniu przez trudne warunki atmosferyczne. Później trzeba takie meble poddawać renowacji, co jest dosyć kosztowne. Próbując rozwiązać sytuację na placu Deák Ferenc Square w Budapeszcie – ustawiono tymczasowe ławki miejskie "fale PopUp" - w sezonie letnim miejsce to jest zatłoczone przez turystów i mieszkańców, a tysiące ludzi szukają jakiegokolwiek wolnego miejsca do siedzenia i wypicia drinka w letnie wieczory. W sezonie zimowym jest to jednak teren niedostatecznie wykorzystany.

Studio projektowe Hellowood zaprojektowało zestaw mebli z drewna o dynamicznej strukturze fali, aby zrównoważyć statyczne i niedostatecznie wykorzystywane obszary miejskie. Meble można stosunkowo łatwo montować na wiosnę, a demontować jesienią, mają one też dobry stosunek ceny do powierzchni. Drewno wykorzystane w siedziskach ławek pochodzi ze zrównoważonych źródeł, tj. recyklingu a umieszczanie ich w magazynie późną jesienią powoduje, że zimowe deszcze i mróz nie mogą ich uszkodzić, co daje radykalnie dłuższą żywotność w porównaniu ze zwykłymi meblami ulicznymi, co jest również kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju.

Dodatkowo te tymczasowe meble uliczne PopUp Waves są wyposażone w baterie słoneczne dostarczone przez młodą, rozwijającą się węgierską firmę o nazwie Platio, specjalizującą się w tworzeniu nadających się do chodzenia paneli słonecznych i inteligentnych nawierzchni. Lokalnie wytwarzana energia elektryczna służy do bezprzewodowego ładowania telefonów komórkowych i tabletów (za pomocą QI) lub zwykłych kabli USB.

Projektanci Hellowood uważają, że meble miejskie typu "PopUp Waves" to jednen z najnowszych trendów w projektowaniu przestrzeni miejskiej, w której zrównoważony rozwój, modułowość, zmienność i przystępna cena są kluczowymi elementami.

Czytany 1034 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 styczeń 2018 14:33

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.