sobota, 17 marzec 2018 07:13

Żółte ławki w kształcie kółek w Haderze, w Izraelu

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Żółte ławki w kształcie kółek  w Haderze, w Izraelu Żółte ławki w kształcie kółek w Haderze, w Izraelu
W latach 30. ubiegłego wieku alejki inspirowane luksusowymi bulwarami Europy stały się wiodącym wzorem do planowania przestrzeni publicznych, nowych dzielnic w Izraelu. Szerokie aleje zostały zaprojektowane dla dobrobytu mieszkańców, aleje charakteryzujące się rzędami cienistych drzew, które w ostatnich latach przeplatały się z miejscami do siedzenia, ławkami parkowymi w ramach rosnącej świadomości potrzeby cienia i jednoczesnego zachęcania do spacerów. Wiele ulicc zostały przeprojektowanych tak, aby stały się miejscem odpoczynku i tętniącym życiem miejscem spotkań w mieście.

Przywrócone, w ciągu ostatniej dekady, do dawnej świetności aleje, są wzorem wysokiej jakości przestrzeni publicznej w Izraelu: przestrzenie dla pieszych i rowerzystów są ocienione starymi drzewami, przyjemne przez cały rok, z różnymi rodzajami kawiarni, oferujące różnorodne formy spędzania czasu: spacerów, siedzenia i obserwacji przechodniów, wiele obszarów z ławkami parkowymi idealnie sprawdzające się jako miejsca spotkań, a ostatnio powstała także platforma do czasowych wystaw plenerowych.

Amir Avenue (Herzl Avenue) znajduje się w samym sercu miasta Hadera – jest to mała aleja zbudowanej w latach 20. ubiegłego wieku. Drzewa fikusy zostały zasadzone w 1941 r. jeszcze przez uczniów szkół podstawowych ze szkoły Ahad Ha'am. Ulica ma około 160 m długości i 12 m szerokości, stanowiąc integralną część historycznego centrum miasta. W ramach odnowienia centrum miasta Hadera gmina określiła kilka istotnych punktów: Aleja miała z powrotem określić centralny punkt miasta, miała też być punktem odniesienia do dalszych zmian w strukturze miejskiej.

Ideą, na której opierał się plan, było stworzenie wariacji na temat historycznych elementów alei, które obecnie zawierają trzy rzędy drzew Figowca Binyamina. Jednak centralny pas drzew nie został w pełni obsadzony. Podobnie jak wcześniej, ponownie znalazły się tu chodniki dla spacerowiczów między rzędami drzew. Jednak odbiegając od tradycji europejskiej, znaleziono trochę inne rozwiązanie dla pasa środkowego. Zamiast zielonej przestrzeni, wzdłuż której ustawione są ławki miejskie, postanowiono przeznaczyć tę przestrzeń na duży plac zabaw, oraz kawiarnię parkową.

Projekt obejmuje trzy główne pasma wzdłuż drzew Figowych: dwa są przeznaczone dla pieszych i rowerzystów, podczas gdy środkowy szlak jest ścieżką aktywności, plac zabaw dla dzieci jak i dorosłych z nietypowymi formami małej architektury. W centralnym pasie stworzono cztery formy rzeźbiarskie coś jak huśtawki, ławki w kształcie obręczy, rozdzielone ścieżkami .

Żółte ławki w kształcie kółek, zapewniają dodatkowe unikalne wrażenia na całej długości alei, oprócz typowych opcji odpoczynku i spacerów.

Zdjęcia - Yoav Peled
Czytany 964 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.