piątek, 06 wrzesień 2019 14:59

Ciekawie zaprojektowany i zmodernizowany rynek Dokkum w Holandii

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ciekawie zaprojektowany i zmodernizowany rynek Dokkum w Holandii Ciekawie zaprojektowany i zmodernizowany rynek Dokkum w Holandii
W 2018 roku Leeuwarden-Fryslân miasto w Holandii, zostało ogłoszone Stolicą Kultury Europy 2018. Jednym z działań, które miało to uczcić, było połączenie jedenastu fryzyjskich miast – jako jedenastu miast na łyżwach.

Na rynku w Dokkum artysta Birthe Leemeijer stworzył fontannę lodową. Ta lodowa fontanna z innowacyjnym sposobem wytwarzania lodu. W Dokkum przy okazji postanowiono zrewitalizować cały rynek Punktem wyjścia był integralny plan, w którym wiele historycznych elementów tego miejsca wchodzi w życie, a jednocześnie stanowi naturalną platformę dla wszelkiego rodzaju działań.

Materiał i meble miejskie

Chodnik na kopcu składa się z dużych prostokątnych płytek granitowych, nawiązujących do historycznych nagrobków grobów znajdujących się pod rynkiem. Istnieje subtelne rozróżnienie między wybrukowanym górnym placem przed kościołem a lekko zakrzywioną w dół północną częścią placu, na której zastosowano kombinację granitu i trawy. Jasno-szaro-żółty kolor użytego granitu jest inspirowany warstwami gleby, z których zbudowany jest kopiec, i wraz z trawą nadaje kwadratowi ciepłą i parkową atmosferę. Lodowa fontanna położona jest w centralnej części placu i jest otoczona drzewami, wśród których znajduje się szereg dębów - Quercus palustris - które zapewniają cień i odosobnienie.

W różnych miejscach na placu znajdują się ławki miejskie z zachowanymi bambusowymi drewnianymi siedzeniami i oświetleniem zatopionej linii. Rozmiar ławek dopasowano do historycznych małych grobowców znajdujących się na rynku. Po północnej stronie rynku jest miejsce na 28 miejsc parkingowych. Domy na rynku mają wybrukowaną strefę przed fasadą, nawiązując do tradycji centrum miasta Dokkum.

Zdjęcia/wizualizacje - Luuk Kramer / HOSPER

Czytany 1114 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 grudzień 2019 15:09

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.