czwartek, 23 lipiec 2015 09:16

Co się dzieje z drewnem, którego systematycznie nie malujemy?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 O czym świadczy odporność drewna na warunki atmosferyczne? Jeżeli drewna, które narażone jest na działanie czynników atmosferycznych czyli głównie słońce i deszcz nie malujemy to takie drewno szybko ulega zszarzeniu, utlenieniu pod wpływem promieni UV oraz znacznemu spękaniu. Ten proces nie ma jednak znaczącego wpływu na cechy użytkowe drewna.

Takie drewno może dobrze przez wiele lat służyć. Mianowicie malowanie drewna ma przede wszystkim cel estetyczny. Jeżeli ktoś sobie założy, ze chce aby drewno było jak najdłużej w pierwotnym kolorze oraz w miarę nie spękane,powinien je często malować. W warunkach zewnętrznych drewno zawsze pęka. Czemu to się nie dzieje w domu, ano dlatego, ze wewnątrz nie zalewany drewna wiadrami wody oraz nie zmieniamy jemu temperatury otoczenia tak jak to się dzieje w warunkach zewnętrznych. Co nam w takim razie daje wytrzymałość drewna na warunki atmosferyczne, co to znaczy? Przecież mówi się, że nasz karkowy dąb czy drewno egzotyczne są bardziej odporne. Oznacza to, że na przestrzeni wielu lat gatunki twarde dłużej utrzymają swoją wytrzymałość mechaniczną. Dodatkowo gatunki egzotyczne łatwiej opierają się atakom grzybów i owadów.

Dobrym przykładem jest realizacja Griespark Volketswil, całkiem niedawno powstałego parku w Zurychu. Park powstał na terenie dawnej żwirowni. Materiały, z których wykonano ławki parkowe oraz trapy, to surowe, niemalowane drewno. Drewno, w krótkim czasie zszarzało i spękało co nadało mu naturalnego charakteru. Inne materiały użyte od małej architektury to zwykła stal czarna, ocynkowana, niemalowana. Dzięki użyciu takich a nie innych materiałów jak surowe drewno i stal ocynkowana, park wygląda naturalnie, wręcz dziko, wydaje się że ingerencja człowieka była niewielka. Można się poczuć jak na prawdziwej łące, a nie w centrum miasta. Park zaprojektowała, a także wykonała zdjęcia pracownia ASP Landscape Architects.

Czytany 1588 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 23 lipiec 2015 09:29

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.