środa, 23 grudzień 2015 12:18

Zastosowanie surowego drewna w małej architekturze. Park z wieżą widokową.

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Biuro Saunders Architecture zaprojektowało park przy granicy Norwegii ze Szwecja. Park Solberg Tower & Parks został zaprojektowany jako jedno z pierwszych miejsc, które podróżujący odwiedzi gdy wjedzie do Norwegii.

 

Park otacza długi mur. Po zewnętrznej stronie mur wykonany jest ze stali Corten natomiast jego wewnętrzna część wykonana została z drewna Mur zajmuje aż 2000m² powierzchni, przez co pomimo znajdującej się blisko autostrady w parku panuje cisza i spokój. Ściana-mur okala park, a potem wznosi się 30 metrów w górę, tworząc wieżę. Cała wieża składa się tylko z prostych schodów, na jej górze można zobaczyć fiord Oslo. W centralnej części parku znajduje się dziedziniec a na nim klika pawilonów a grafikami artysty Camilla Holcrofta. Park ma być miejscem wytchnienia dla podróżujących do Oslo. Dla ich radości zaprojektowano wieżę ze wspaniałymi widokami. Na dziedzińcu ustawiono też bardzo wiele ławek parkowych na których można usiąść i odpocząć w toczeniu przyrody.

Ustawione na dziedzińcu ławki wykonane zostały z betonowej podstawy z umieszczonym centralnie podświetleniem. Na siedzisku położono grubą warstwę surowego drewna. Po pewnym czasie drewno ulegnie zszarzeniu pod wpływem słońca i czynników atmosferycznych i kolorem zrówna się ze spodnim elementem betonowym. Jako siedziska, ławki parkowe służą też drewniane platformy wykonane w całości z drewna, przypominające trochę mini tarasy. Na tych platformach można swobodnie siedzieć, leżeć, dowolnie odpoczywać, mając zagwarantowaną izolację od często wilgotnego i zimnego gruntu.
 Zdjęcia Bent Rene Synnevaag

Czytany 1926 razy Ostatnio zmieniany środa, 23 grudzień 2015 12:31

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.