Wyświetlenie artykułów z etykietą: ławki

Już niedługo 20 września, w piątek parkingi publiczne na całym świecie zamienią się w mini parki, takie z ławkami parkowymi a także trawą. W miejscu, w którym zwykle parkujemy swoje auto będziemy dla odmiany mogli zjeść śniadanie na trawie albo śniadanie na ławce.

W Kobe w Japonii, 24° studio stworzyło bardzo ciekawą instalację Crater Lake, w tłumaczeniu na język polski Jezioro Kraterowe. Instalacja ma charakter wielofunkcyjny, służy głównie jako miejsce spotkań, w którym cały jej obszar może być używany jako siedziska dla użytkowników kontemplujących otoczenie. Instalacja ma też na celu prowokowanie interakcji społecznych.

W australijskim mieście Perth w miejscu dawnej fabryki porcelany powstał cudowny park Australian Fine China. Projekt parku nawiązuje do jego historii. Zachowany na przykład został budynek w którym znajdował się piec tunelowy do wypalania porcelany stanowiący aktualnie jeden z centralnych punktów parku, a służący jako altana ogrodowa.
Berggruen Muzeum, znajduje się w Berlinie od 1996 roku, w ramach planu rozbudowy postanowiono na jednym z dziedzińców muzeum stworzyć ogród rzeźby. Cały ogród budowę ma bardzo prostą jest to bowiem duży prostokątny trawnik. Północne i południowe krańce ogrodu sa utworzone przez roślinność, natomiast jego wschodnie i zachodnie brzegi zostały zdefiniowane przez drewniane ławki, które biegną wzdłuż całej długości środkowej części ogrodu.

W Manukau w Nowej Zelandi w ramach promocji rozwoju kultury i sportu postanowiono stworzyć ścieżki zdrowia wzdłuż całego wybrzeża zachęcając mieszkańców do spacerów. Ten chodnik wzdłuż całego wybrzeża, taka nasza promenada miała pełnić kilka funkcji jednocześnie. Wpływać na rozwój sportu, kultury, a zarazem wpływać na integrację społeczeństwa.

Jak dobrze wydać pieniądze pokazali Kanadyjczycy rewitalizując nabrzeże w Thunder Bay. Patrzę na to i nie mogę się powstrzymać przed westchnieniem dlaczego tak nie można w naszej Polsce?

Ławek zamiast przybywać, ubywa. Z miejsc gdzie są stawiane, po krótkim czasie zostają usunięte. Powód jest prosty, z ławek korzysta nieproszony element, czyli młodzi ludzie urządzający sobie na ławkach nocne balangi. Młodzież rozsiadająca się w nocy na ławkach jest głośna i przeszkadza mieszkańcom osiedli. Natomiast mieszkańcy, zamiast walczyć z nieproszonymi gośćmi, wolą po cichu usuwać ławki.

Więc, chodź pomaluj mój świat – po Libańsku.

Dihzahyners to zespół artystów, którzy starają się stworzyć bardziej jasny i piękny Beirut przez kolorową sztukę publiczną, poprzez kolorowanie architektury miejskiej. Konkretnie, Paint Up! jest ot obecnie projekt, w którym zespoły artystów zbierają się i dekorują miasto za jednym razem w tym samym czasie. Grupa mówi: "Zdaliśmy sobie sprawę, że możemy dodać energii i wigoru naszemu miastu po prostu malując niektóre miejsca, które tego potrzebują i gdzie najlepiej rozpocząć ten proces jak nie od schodów?".

Przebudowa bulwarów wiślanych w Warszawie jest w trakcie, czekając na zakończeni prac możemy zobaczyć jak takie prace zakończyły się w innych miastach w Europie np. w Lyonie we Francji.nad rzeką Soną. Rewitalizacji poddano niepełna dwu kilometrowy odcinek nabrzeża. W efekcie rewitalizacji powstały proste trasy, chodniki piesze.

Ciekawy projekt parku szkolnego powstał w Szwajcarii na obrzeżach miasta Will. Szkoła otoczona jest zabudową przemysłową oraz peryferyjną. Blisko znajduje się była żwirownia i bloki mieszkalne z 1980 roku. Szkoła została wybudowana w 2004 roku, jednak w 2014 roku jej otoczenie zostało całkowicie przebudowane, zrewitalizowane.

Strona 2 z 4