Wyświetlenie artykułów z etykietą: mała architektura

Miasto São Paulo to największe miasto Brazylii i Ameryki Południowej. Jak każda metropolia tej wielkości boryka się ono z zagospodarowaniem zdegradowanych terenów.

W centralnej części miasta znajdowała się spalarnia śmieci. Zakład został zamknięty, pozostał zanieczyszczony postindustrialny teren.
W Miejscowości Las Negras położonej w Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym architekt Jesús Torres García ze współpracownikami zajęli się zagospodarowaniem nabrzeża w tej rybackiej osadzie.
Akwarium to też mała architektura. Do tej pory rozumiałam małą architekturę jako zespół małych obiektów budowlanych powstających jako zagospodarowanie terenu. Kiedyś takim dość powszechnie spotykanym obiektem były budki telefoniczne. Jednakże z chwilą rozpowszechnia telefonów komórkowych zaczęły one znikać z ulic naszych miast, osiedli.
W Singapurze powstał olbrzymi kompleks ogrodowy Garden by the Bay. Park mieści się na powierzchni aż 101 ha. Projekt łączy przyrodę, roślinność z olbrzymimi konstrukcjami z betonu i stali.
Świat się zmienia ale nadal istnieje potrzeba tworzenia wspólnych przestrzeni publicznych. De Amicis Architetti zaprojektowali dla mieszkańców Settimo Milanese plac, który stał się atrakcyjnym punktem dzielnicy.
Piazza Incontro tra i Popoli w tłumaczeniu na język polski to znaczy „miejsce spotkać ludów” lub „zgromadzenie ludzi” – Współczesna, integrująca przestrzeń publiczna w podmiejskiej dzielnicy włoskiego miasta Mediolanu.
W Pradze czeskiej powstał kompleks 12 budynków biurowych zaprojektowany przez Cigler Marani Architects. Projekt kompleksu obejmuje również dziedziniec dla pracowników. Ów dziedziniec to jest właśnie ta część, na którą chciałbym zwrócić szczególną uwagę. Jest to zlepek trawiastych wzgórz, szachownic i miejsc do siedzenia. Całość wygląda niezwykle, tworzy coś na kształt patchworku lub wielkiej gry planszowej.
W australijskim mieście Perth w miejscu dawnej fabryki porcelany powstał cudowny park Australian Fine China. Projekt parku nawiązuje do jego historii. Zachowany na przykład został budynek w którym znajdował się piec tunelowy do wypalania porcelany stanowiący aktualnie jeden z centralnych punktów parku, a służący jako altana ogrodowa.

Zaprojektowana przez architektów z zespołu D-R-A-F-T, przebudowa placu w miejscowości Sežany na Słowenii, ukończona została w 2013 roku. Projekt obejmuje teren o powierzchni 3000m ².
Główną ideą było nałożenie na siebie, skrzyżowanie przestrzeni geometrycznych powstałych w różnych okresach historycznych. Połączenie a zarazem uwydatnienie niezależnych historii tego miejsca.

Więc, chodź pomaluj mój świat – po Libańsku.

Dihzahyners to zespół artystów, którzy starają się stworzyć bardziej jasny i piękny Beirut przez kolorową sztukę publiczną, poprzez kolorowanie architektury miejskiej. Konkretnie, Paint Up! jest ot obecnie projekt, w którym zespoły artystów zbierają się i dekorują miasto za jednym razem w tym samym czasie. Grupa mówi: "Zdaliśmy sobie sprawę, że możemy dodać energii i wigoru naszemu miastu po prostu malując niektóre miejsca, które tego potrzebują i gdzie najlepiej rozpocząć ten proces jak nie od schodów?".

Nowo powstały plac na uniwersytecie w Wollongong w Australii odzwierciedla międzynarodowe trendy w projektowaniu przestrzeni publicznych, zapełnianiu ich małą architekturą na terenach kampusów.
Strona 1 z 5