Wyświetlenie artykułów z etykietą: przestrzeń miejska

Akwarium to też mała architektura. Do tej pory rozumiałam małą architekturę jako zespół małych obiektów budowlanych powstających jako zagospodarowanie terenu. Kiedyś takim dość powszechnie spotykanym obiektem były budki telefoniczne. Jednakże z chwilą rozpowszechnia telefonów komórkowych zaczęły one znikać z ulic naszych miast, osiedli.
Skwery, plaże miejskie, pola, parki, nabrzeża - teoretycznie są one otwarte dla wszystkich, ale ich publiczny charakter jest zależny od tego jak one sa wykorzystywane, od tego czy potencjał tych miejsc jest odpowiednio wykorzystany. Zaniedbana przestrzeń odstrasza ludzi. Stare, zniszczone z połamanymi deskami ławki nie zachęcają do skorzystania z nich. Natomiast zadbana, zaprojektowana z pomysłem przestrzeń zachęca do użytkowania jej.

Według projektu E.Miralles & B.Tagliablve powstała ławka Lungo Mare. Wygląda na całkiem wygodną. Można na niej siedzieć, a także leżeć, możliwych jest bardzo wiele konfiguracji. Sowim kształtem ławka przypomina pofałdowany kawałek materiału, chustki.  Trudno w niej wyróżnić tradycyjne elementy ławki, tak więc prościej by ją było nazwać po prostu nowoczesnym siedziskiem parkowym zamiast ławką.

Chcąc zwrócić uwagę na komercjalizację przestrzeni publicznej Olivier Show z Hamburga w Niemczech wykonał bardzo wygodne oraz przystępne pod względem ceny siedziska dla swoich rodaków.

Fundacja Billa i Meliny Gates przekształciła 12-hektarowy stary parking w centrum Seattle w ekologiczną zieloną przestrzeń. Architekci krajobrazu stworzyli zieloną przestrzeń miejską, która ma służyć integracji pracowników a także sprzyjać ich regeneracji w miejscu pracy.

Wilhelmina Skwer znajduje się w centrum holenderskiego miasta Leeuwarden. Zespół architektów zieleni HOSPER został poproszony o przeprojektowanie placu oraz jego otoczenia.

W Nantree pod Paryżem powstał park Le Parc du Chemin de l'Ile Park znajduje się powyżej poziomu Sekwany i wykorzystuje wodę z rzeki do jego nawadniania. Woda jest doprowadzana na teren parku przy użyciu śruby Archimedesa, wykorzystując siłę grawitacji.
Aby podnieść poziom kształcenia krajobraz uniwersytecki Uniwersytetu Monash został stworzony na nowo.