Wyświetlenie artykułów z etykietą: ławki

Niektóre z modeli ławek posiadają fabrycznie nawiercone otwory w stopach odlewów, w profilach stalowych. Umożliwia to mocowanie ławek do powierzchni za pomocą śrub i kołków rozporowych.

W czerwcu tego roku (2012) mieliśmy możliwość współpracować z organizacją Studentenwerk Dortmund w celu dostarczenia ławek i stołów z serii Low na teren stołówek studenckich. Od razu pojawiło się pytanie co to za organizacja, czemu ona służy. Studentenwerk jest to niemiecki model opieki socjalno-bytowej studentów inaczej, po polsku można by było tę organizację nazwać Dział Spraw Studentów.
Jeżeli wybierają się państwo do Anglii w okolice Londynu, to warto zajrzeć do Littlehampton w West Sussex, tam znajda państwo ławkę o długości niebagatelnych 324 metrów. Ławka wijąca się wzdłuż plaży jest w stanie pomieścić 300 osób.
Albo nie doceniam wielkości tego projektu albo nie wiem co ale wydaje mi się dosyć prosty. Zwykłe zagospodarowanie skweru, placu, kawałka przestrzeni. Jednakże efekt znakomity. Trochę ławek, trochę trejaży i zieleń, a dokładnie róże. Jestem zachwycona tym projektem. Byłoby wspaniale gdyby u nas w Polsce również tak były zagospodarowywane nasze podwórka.
Z mechanicznego punktu widzenia nic się nie dzieje. Deski zwykle sa montowane w powietrzu, nie mają bezpośredniej styczności z ziemią. Deski stosowane w ławkach i koszach parkowych nie są narażone na stałe zawilgocenie, tak więc rozwój grzybów jest mało prawdopodobny. Deski ławkowe niczym nie pomalowane, surowe będą spełniały swoją funkcje przez wiele lat. Jedyne zmiany jakich możemy się spodziewać to utrata koloru.
Hiszpański projektant Valentin Garal zaprojektował ławkę z wbudowaną klatką. Ławka familijna wykonana jest z litego drewna wierzby i zaprojektowana dla  Le Porc-Shop.

Projekt ławki ma nawiązywać do problemów więzi społecznych. Nietypowy projekt ławki ma pobudzać do refleksji nad więziami rodzinnymi.
W 2009 roku w Nowym Jorku, w miejscu gdzie była kiedyś podwyższona kolej powstał niewielki miejski park The High Line. To miejsce jest niesamowite. Piękne chodniki, ławki, widok terenów miejskich/sztuki, przyjazna atmosfera, to wszystko daje poczucie bezpieczeństwa.
Skwery, plaże miejskie, pola, parki, nabrzeża - teoretycznie są one otwarte dla wszystkich, ale ich publiczny charakter jest zależny od tego jak one sa wykorzystywane, od tego czy potencjał tych miejsc jest odpowiednio wykorzystany. Zaniedbana przestrzeń odstrasza ludzi. Stare, zniszczone z połamanymi deskami ławki nie zachęcają do skorzystania z nich. Natomiast zadbana, zaprojektowana z pomysłem przestrzeń zachęca do użytkowania jej.
IBM wspólnie z Ogilvy & Mather francuską firmą zajmująca się kreatywnym doradztwem stworzyli inicjatywę 'people for smarter cities' wymyślili niebanalną interaktywną reklamę, ławkę, zadaszenie i rampę. Niespotykane jest to, że wszystkie te meble uliczne powstały na bazie bilbordu. Tak więc powstała reklama zewnętrzna pożyteczna dla mieszkańców, pożyteczna w ich codziennym życiu. Zagięta od góry reklama tworzy schronienie przed deszczem i słońcem, zagięta od dołu reklama tworzy ławkę, a położona na schodach tworzy podjazd np. dla rowerów czy wózków.
Świat się zmienia ale nadal istnieje potrzeba tworzenia wspólnych przestrzeni publicznych. De Amicis Architetti zaprojektowali dla mieszkańców Settimo Milanese plac, który stał się atrakcyjnym punktem dzielnicy.
Piazza Incontro tra i Popoli w tłumaczeniu na język polski to znaczy „miejsce spotkać ludów” lub „zgromadzenie ludzi” – Współczesna, integrująca przestrzeń publiczna w podmiejskiej dzielnicy włoskiego miasta Mediolanu.
Strona 1 z 4