niedziela, 04 marzec 2018 09:27

Mała architektura parkowa

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Mała architektura parkowa Mała architektura parkowa
W 2013 roku biuro projektowe 02landskap otrzymało zadanie zaplanowania nowego parku w Vallastaden, dzielnicy miasta Linkoping w Szwecji, zwanego Paradise.

Bazując na temacie działek i historycznym wzorze krajobrazu, 02landskap stworzył park, który będzie ważnym punktem spotkań w nowej części Linköping. Wizja parku zawierała przestrzenie do uprawy, zabawy i rekreacji. Park ma warstwową strukturę. Niskie pagórkowate wzgórza graniczą z otaczającym płaskim krajobrazem, wraz z drzewami i żywopłotami tworzą granice parku. Kolejne warstwy to ścieżki, rowy gospodarki wodnej, działki uprawne i drewniane ogrodzenia nadające cały charakter parku.

Większe drzewa parkowe są rozproszone na wzgórzach, a drzewa owocowe są sadzone w rzędach pomiędzy poletkami uprawnymi, które z kolei są otoczone przyciętymi żywopłotami w różnych gatunkach. Główne wejście oznaczone jest drewnianym portykiem, elegancką altaną. W parku zaplanowano wiele ławek parkowych, miejsc do siedzenia, rekreacji i zabawy. Nie zabrakło stojaków rowerowych i koszy na śmieci. Ławki parkowe mają lekką konstrukcje, przez co wtapiają się w tło parku. Jest tu również taras drewniany, mały staw z pomostem i palenisko na grilla.

Wszystkie drewniane detale są pomalowane w tym samym łagodnym zielonym kolorze, aby nadać im subtelne pokrewieństwo. Głównym celem parku jest stworzenie przestrzeni, która umożliwi spotkanie ludzi z różnych środowisk zarówno w życiu codziennym, jak i podczas uroczystości. Jest to park, w którym można uprawiać ogródek, spacerować z psem, spotykać się z przyjaciółmi na pikniku, wybrać się na szkolną wycieczkę, tańczyć wokół drzew, zbierać plony. Celem głównym architektów parku, całej obecnej tam małej architektury było sprawić, by park stał się z powrotem głównym dziedzińcem dzielnicy.

Zdjęcia - Måns Berg
Czytany 1862 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.